MZZL, czyli Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu powstał w maju 2002 roku. Do zadań firmy należy między innymi zarządzanie i administrowanie lokalowym zasobem należącym do gminy. Ponadto odpowiada ona za tworzenie nowych lokali socjalnych i komunalnych poprzez budowę oraz adaptację lub zmianę sposobu użytkowania lokali już istniejących.
Wymiana starych pieców
W tym roku MZZL w Sosnowcu obchodzi swoje 20-lecie istnienia.
– W 2022 roku, który jest dla nas jubileuszowy, czeka nas mnóstwo wyzwań – mówi Rafał Łydek, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych.
W tym roku budynki mieszkalne przy ulicy Wierzbowej, Szczecińskiej i Sobieskiego zostaną wyremontowane i dostaną ekologiczne ogrzewanie. Stare piece zostaną wymienione. Prócz tego zakład planuje termomodernizację kilku budynków mieszkalnych, aczkolwiek na ten moment nie jest to nic pewnego. MZZL na tę inwestycję chce pozyskać środki z zewnętrznych źródeł.
Powstaną 172 mieszkania komunalne
Budowa czterech bloków przy ulicy Traugutta w tym roku ma zostać ukończona. Powstanie tam 88 mieszkań, w tym takie, które zostaną przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Zakład planuje wybudowanie jeszcze 8 bloków, co oznacza, iż w sumie powstać mają 172 mieszkania komunalne. Kolejny krok to także lokale dla przedsiębiorców.
– Dysponujemy szeroką bazą lokalową w całym mieście. Nie da się ukryć, że zainteresowanie jest spore, ale myślę, że wielu przedsiębiorców znajdzie dla siebie lokale - zarówno w postępowaniu przetargowym, jak i poza przetargowym – uważa Rafał Mróz, zastępca dyrektora ds. gospodarowania zasobami.
Będzie nowe logo
Inwestycje w 2022 roku obejmą również popularną Patelnię. Przeprowadzone zostaną remonty, poczynione zostaną małe inwestycje oraz adaptacji ulegną nowe lokale dla rodzin zastępczych i podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych. W dalszym ciągu zakład zajmować się będzie testowaniem i wprowadzaniem wodomierzy przedpłatowych.
MZZL w Sosnowcu zmienia również identyfikację wizualną, by – jak twierdzą – pokazać się z innej strony. Miejsce starego logotypu zajmie nowy, co ma odświeżyć wizerunek zakładu.