60 lat historii, czyli jubileusz Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. Dziś to nowoczesna placówka, a jak wyglądała kiedyś? Zobaczcie archiwalne zdjęcia

Swoje 60. urodziny obchodzi Sosnowiecki Szpital Miejski – dziś jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w regionie. Szpital ma czternaście oddziałów i nowoczesny sprzęt. Pracuje w nim nie tylko wyspecjalizowany personel medyczny, ale również kadra administracyjna i techniczna oraz pracownicy pomocniczy. A jak było kiedyś?

We wtorek, 26 marca, w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim odbyły się oficjalne obchody Jubileuszu 60-lecia placówki. Zaprezentowano między innymi pamiątkową gablotę z historycznymi zdjęciami oraz porodówkowy mural, który zdobi wejście na Oddział Kliniczny Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej. Z okazji jubileuszu stworzył go znany, zagłębiowski artysta Wojciech Walczyk. Z kolei Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu z Pododdziałem Chirurgii Artroskopowej uhonorowano imieniem dr. n. med. Leszka Soneckiego – twórcy tego oddziału. Odsłonięto także pamiątkową tablicę.

– Szpital to przede wszystkim ludzie, a te ostatnie lata pokazały nam, że jako zespół, kadra medyczna, administracyjna, techniczna oraz personel pomocniczy, jesteśmy doskonale zorganizowani i jesteśmy w stanie poradzić sobie ze wszystkimi trudnościami, takimi jak np. pandemia COVID-19. W ciągu tych ostatnich 60 lat spotkaliśmy na swojej drodze wiele osób i instytucji, które nas wsparły, nie tylko materialnie. Tym wszystkim osobom bardzo dzisiaj dziękujemy – powiedziała Aneta Kawka, prezes zarządu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego

60 lat historii

Budowę szpitala, która kosztowała 80 milionów ówczesnych złotych, rozpoczęto w 1959 r., a uroczyste otwarcie odbyło się 22 lipca 1964 r. W wydarzeniu uczestniczyli nie tylko pracownicy służby zdrowia, ale także Edward Gierek i Jerzy Ziętek. W szpitalu funkcjonowały wówczas oddziały Chirurgii Ogólnej, Ginekologii i Położnictwa, Chorób Wewnętrznych, Neurologiczny, Laryngologiczny i Chirurgii Dziecięcej, które zostały przeniesione z miejsc „porozrzucanych” dotąd po całym mieście. Nowy szpital miał 376 łóżek oraz 30 łóżeczek dla noworodków (dziś to odpowiednio 393 i 14).

W 1965 roku otwarto w szpitalu pierwszy w Zagłębiu Oddział Urologiczny, a w 1970 roku – Oddział Chirurgii Urazowej. Był to jeden z pionierskich oddziałów wykonujących operacyjne zabiegi endoprotezoplastyki w regionie. Jego ordynatorem został dr n. med. Leszek Sonecki.

Dziś szpital jest jednym z najnowocześniejszych w regionie. Ma czternaście oddziałów. W placówce funkcjonuje także Izba Przyjęć, a także Zakład Diagnostyki Obrazowej, Laboratorium oraz nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Oddziały wyposażone są w wysokiej klasy, specjalistyczny sprzęt diagnostyczny. Roczne statystyki? Niemal 14 tysięcy hospitalizacji i 125 tysięcy świadczeń medycznych.

Remonty i inwestycje

W 2012 r. Oddział Noworodków i Wcześniaków został wyremontowany – z Oddziałem Klinicznym Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej o II stopniu referencyjności to jedne z kluczowych oddziałów sosnowieckiego szpitala. Z kolei budowa nowoczesnego bloku operacyjnego trwała dwa lata i kosztowała prawie 45 mln zł. Otwarto go w październiku 2018 r. Zbudowany od podstaw blok ma sześć sal, w których wykonuje się ponad 3500 zabiegów rocznie.

Pomieszczenia nowego bloku posiadają m.in. klimatyzację oraz kamery umożliwiające transmisję zabiegów do położonej na parterze budynku sali audiowizualnej. Blok operacyjny służy specjalistom do wykonywania wielu operacji z zakresu chirurgii, ortopedii, urologii, ginekologii czy otolaryngologii. Znajduje się tutaj także tzw. sala wybudzeń. Na parterze bloku znajduje się z kolei uruchomiony w 2023 r. Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, gdzie leczeni są najciężej chorzy pacjenci. Oddział wyposażony jest w respiratory, pompy infuzyjne, aparat do leczenia nerkozastępczego czy urządzenie do przetoczeń płynów.

W 2012 roku odbył się remont Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, modernizacja przychodni „Zagórze” – w 2014 r., a przebudowa Oddziału Chirurgii Ogólnej i Oddziału Otolaryngologii – w 2015 r. W ostatnich latach zmodernizowano ponadto poradnie szpitalne, powstła nowoczesna kotłownia, zrealizowano projekt informatyzacji szpitala. Zmodernizowana została szpitalna apteka, a także Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej.

Niedawno do szpitala trafiły ultranowoczesne roboty rehabilitacyjne, które służą pacjentom Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej. Dodajmy, że szpital – kilkukrotnie wyróżniony przez ministerstwo Certyfikatem Akredytacyjnym – współpracuje z Centrum Kardiologii Scanmed, które także znajduje się przy ul. Zegadłowicza.

Nowy sprzęt dla Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego

Może Cię zainteresować:

Nowy sprzęt do rehabilitacji w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim. To szansa dla pacjentów ortopedycznych i neurologicznych

Autor: Urszula Ważna

26/03/2024

Dwa nowe oddziały działają w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim

Może Cię zainteresować:

W Sosnowieckim Szpitalu Miejskim działają nowe oddziały wyposażone w nowoczesny sprzęt. „Oddziały zapewniają pacjentom dostęp do nowoczesnej opieki medycznej”

Autor: Redakcja

09/05/2023

Sosnowiecki Szpital z nowym sprzętem do diagnostyki snu

Może Cię zainteresować:

Nowy sprzęt w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim. Do diagnostyki snu. „Pacjenci mogą skorzystać z precyzyjnych badań polisomnograficznych”

Autor: Redakcja

13/12/2023