Rozpłochowski, po zakażeniu koronawirusem, do szpitala MSWiA trafił kilka tygodni temu. Zmarł w poniedziałek, 20 grudnia 2021 roku. O śmierci legendarnego działacza Solidarności poinformowali w mediach społecznościowych jego znajomi, między innymi Jan Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
„Bardzo smutna wiadomość. Na Wieczną Wartę odszedł śp. Andrzej Rozpłochowski - legenda śląskiej Solidarności, Bohater Niezłomny, jeden z tych, którym zawdzięczamy Niepodległą Rzeczypospolitą… Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!” – napisał na Twitterze Kasprzyk.
Pochodzący z Gdańska Andrzej Rozpłochowski podczas strajków w 1980 stanął na czele protestu Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej, gdzie wówczas pracował, został przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, kierował ponadto regionalnymi organami powstającej „Solidarności”. Rozpłochowski był również współtwórcą Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania. Był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów w Gdańsku, następnie członkiem Komisji Krajowej NSZZ „S”. 13 grudnia 1981 roku po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany, po czym rok później oskarżono go o działania antypaństwowe. Nie został jednak osądzony; zwolniono go na mocy amnestii w 1984.
W 1988 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, do kraju wrócił w 2010 roku.
„Dzisiaj zmarł Andrzej Rozpłochowski, legenda Solidarności. Był przewodniczącym strajku z 1980 r. w Hucie Katowice. Internowany w stanie wojennym. Dla niektórych postać kontrowersyjna, ale przede wszystkim symbol odwagi i determinacji” – napisał na Facebooku Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.