Będzin. Otoczenie Domu Bojowników Getta przebadają archeolodzy. Fundacja „Brama Cukermana” otrzymała dofinansowanie rządowe na ten cel

„Brama Cukermana” zajmuje się już od 16 lat ochroną zabytków kultury żydowskiej i upamiętnianiem wielowiekowej obecności tej społeczności w regionie. Została 10 marca 2009 roku w Będzinie z inicjatywy Karoliny i Piotra Jakoweńków. Jak deklarują fundatorzy, powstała z potrzeby uratowania byłego, żydowskiego domu modlitwy, znajdującego się w tzw. Bramie Cukermana w Będzinie. Badanie otoczenia Domu Bojowników Getta to najnowszy projekt fundacji.

Dom Bojowników Getta przy ul. Rutki Laskier 24 w Będzinie to nieużytkowany od kilku lat budynek w dzielnicy Kamionka. To tam, w latach 1942-1943, za czasów okupacji niemieckiej, funkcjonowało getto dla ludności żydowskiej Zagłębia Dąbrowskiego. Na podwórzu tego domu zginęli młodzi bojownicy, którzy stawili opór podczas brutalnej akcji likwidacyjnej getta w roku 1943. 4 lata później umieszczono na budynku tablicę upamiętniającą to wydarzenie. Do dziś udało się zachować oryginalną architekturę tego miejsca, przez co jest odwiedzane jest przez wycieczki Żydów z całego świata.

„Brama Cukermana” współpracuje stale z obecnymi właścicielami budynku. Celem fundacji jest przeznaczenie budynku go na działalność statutową po jego zakupie, m. in. upamiętnienie i pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego społeczności żydowskiej Zagłębia Dąbrowskiego, ale też edukację na rzecz zrozumienia międzykulturowego i praw człowieka.

Dofinansowanie ze środków rządowych pozwoli na badania archeologiczne

Na początku lutego Fundacja poinformowała na swoim profilu w portalu Facebook o dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na badania archeologiczne w otoczeniu Domu Bojowników Getta, w ramach programu rządowego „Ochrona zabytków archeologicznych”.

Wnętrza Domu Modlitwy Cukermana w Będzinie

Może Cię zainteresować:

Brama Cukermana w Będzinie. Świadectwo historii Żydów Zagłębia Dąbrowskiego

Autor: Maciej Baranowski

08/12/2024

Wnętrze synagogi Mizrachi

Może Cię zainteresować:

Pożydowskie świadectwo Zagłębia Dąbrowskiego. Synagoga Mizrachi w Będzinie. Pisze Maciej Baranowski

Autor: Maciej Baranowski

10/01/2025

Synagoga Mizrachi w Będzinie

Może Cię zainteresować:

Maciej Baranowski: Krajobraz, którego już nie ma. Synagogi i domy modlitwy w Zagłębiu Dąbrowskim

Autor: Maciej Baranowski

26/07/2024