,,Będzin w ogniu wojny". Muzeum Zagłębia zaprasza na nową wystawę w Zamku Będzińskim

Niemcy od pierwszych dni okupacji dokonywali mordów i prześladowań mieszkańców Będzina. Aresztowania i terror stały się codziennością miasta. Nowa wystawa ,,Będzin w ogniu wojny" w Zamku Będzińskim przypomina o tamtych wydarzeniach i oddaje cześć ofiarom.

FB/ Muzeum Zagłębia w Będzinie
Zamek w bedzinie foto

Nowa wystawa w Zamku Będzińskim

Muzeum Zagłębia zaprasza do Zamku Będzińskiego przy ul. Zamkowej 1 na nową wystawę czasową ,,Będzin w ogniu wojny - wystawa czasowa z katalogiem". Ekspozycja poświęcona jest wydarzeniom z czasów II wojny światowej, w tym okupacji Będzina przez hitlerowskie Niemcy i sylwetkom będzińskich bohaterów.

Sporą wartością wystawy są archiwalne fotografie dotyczące mieszkańców Będzina, które udostępniło Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu. Zwiedzający będą mogli zobaczyć cenne pamiątki z lat 1939-1945, np. dokument nadający jednemu z mieszkańców Order Imperium Brytyjskiego. Podpis pod aktem nadania orderu złożył król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii Jerzy VI.

Wśród artefaktów znalazły się też m.in. pasiak z obozu zagłady na Majdanku, należący do będzińskiego lekarza Tadeusza Kosibowicza czy elementy umundurowania Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Kurator wystawy w ramach projektu opracował publikację o tym samym tytule, którą można pozyskać bezpłatnie. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Wystawa potrwa do 2 marca 2025 roku.

Wydarzenia towarzyszące

• 28 września 2024 r. godz. 11.00 – „Spacer Pamięci”

Przemarsz po będzińskich miejscach pamięci wraz z harcerzami i kapłanem z kościoła Św. Trójcy w Będzinie. Uczestnicy otrzymają od organizatora znicze, aby złożyć hołd bohaterom. Zbiórka i rozpoczęcie pod bramą główną Pałacu Mieroszewskich w Będzinie.

• 16 listopada 2024 r. godz. 13.00 – „Chajka Klinger i inni bohaterowie”

Wykład z prezentacją multimedialną, po którym prelegentka zaprosi wszystkich uczestników na spacer historyczny „Śladami infrastruktury poniemieckiej”.

Nie damy sie wysiedlic 1

Może Cię zainteresować:

Promocja książki ,,Nie damy się wysiedlić" w Bibliotece Śląskiej. Publikacja z okazji 80. rocznicy likwidacji gett żydowskich w Zagłębiu

Autor: Szymon Karpe

27/02/2024

Kadr z filmu

Może Cię zainteresować:

Film z czasów Holokaustu. Żydzi z gett w Będzinie i Dąbrowie Górniczej nim zginęli w niemieckim obozie zagłady w Oświęcimiu

Autor: Redakcja

16/03/2022

Zamek bedzin jaroslaw lorenz 02

Może Cię zainteresować:

Zamek w Będzinie jest jak z nie tego świata. Przywołuje pamięć o dawnych dziejach grodu nad Czarną Przemszą

Autor: Redakcja

11/04/2024