Carrefour Polska oraz EKO-Punkt Organizacja Odzysku Opakowań uruchomiły w 10 sklepach Carrefour w województwie śląskim test butelkomatów, do których można oddawać butelki plastikowe oraz puszki aluminiowe po napojach. Za każde oddane opakowanie sieć wypłaci klientom 15 groszy w postaci e-bonów, którymi od razu można zapłacić za zakupy.
Zielona maszyna pochłania zużyte butelki i puszki, i jeszcze za nie płaci
11 stycznia 2023 r. hucznie otwarto maszynę w Carrefourze w sosnowieckiej Plejadzie. Automat ma zielony kolor, stoi przy pasażu. Można do niego (do otworu oklejonego naklejką sympatycznego pyska) wkładać po kolei pojedynczo butelki PET po napojach wszelkich marek (ale uwaga, nie mogą być one zgniecione i muszą mieć kod kreskowy), a maszyna drukuje na koniec e-bon z odpowiednią kwotą. Bon jest do wykorzystania w danym sklepie Carrefour (uwaga! tylko do końca danego dnia).
Przy okazji, gdy butelka lub puszka lądują w "brzuchu" zielonego stwora, rozlega się fajny odgłos gniecenia, bo każdy odpad jest tu od razu zgniatany, by zajął jak najmniej miejsca.
Zebrane w butelkomatach opakowania trafią do zakładów zajmujących się profesjonalnym recyklingiem oraz po przetworzeniu, powrócą w pierwotnej formie na półki sklepowe.
350 kg śmieci produkuje rocznie statystyczny Polak
Jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego z ostatnich lat, Polak wytwarzał średnio ponad 350 kg odpadów rocznie. Część z nich trafiła do ponownego przetworzenia, ale znaczna większość wylądowała na składowiskach odpadów. Według danych Global Waste Index opublikowanych przez Sensoneo w 2022 r. (na bazie danych uzyskanych w 2019 roku) Polska znalazła się na 13. miejscu na świecie pod względem efektywności zarządzania odpadami komunalnymi. W naszym kraju do recyklingu trafiła mniej więcej jedna czwarta z nich (26,6%). Zagospodarowanie odpadów komunalnych będzie miało szczególne znaczenie, ponieważ właśnie w odniesieniu do tych odpadów Komisja Europejska zatwierdziła 65-proc. poziom recyklingu w perspektywie do roku 2035.
W ślad za rosnącymi wyzwaniami klimatycznymi oraz zmianami w prawie unijnym, Ministerstwo Środowiska i Klimatu prowadzi obecnie prace nad regulacjami prawnymi, których celem jest wypracowanie i wdrożenie nowego systemu kaucyjnego w Polsce. Wyprzedzając planowane regulacje, Carrefour Polska we współpracy z EKO-Punktem rozpoczyna test własnego rozwiązania, w którym w zamian za zwrócone opakowania plastikowe i aluminiowe po napojach, sieć będzie wypłacać swoim klientom pieniądze w postaci e-bonów na zakupy.
Butelkomaty Carrefour i EKO-Punktu stanęły w 8 hipermarketach Carrefour: w Sosnowcu, Rybniku, Kędzierzynie Koźlu, Jastrzębiu Zdroju, Jaworznie, Chorzowie, Gliwicach oraz Katowicach, a także 2 supermarketach: w Pszczynie i Zabrzu (ul. Chopina).
Może Cię zainteresować:
Ewakuacja budynku w Sosnowcu. Doszło do rozszczelnienia gazociągu
Może Cię zainteresować: