– Uruchomiona 167 lat temu, w 1857 roku Cementownia Grodziec zasługuje na drugie życie. Szkody górnicze, upływ czasu, dewastacje i z roku na rok popadający w ruinę, ten monumentalny obiekt dla wielu wydawał się być nie do odratowania, został spisany na straty. A jednak stanowi integralną część Grodźca i mając ogromny potencjał zasługuje na drugie życie – podkreślają w będzińskim magistracie.
Cementownia ma stać się ważnym centrum kultury i integracji społeczno-gospodarczej Będzina. Po remoncie zachowa swój industrialny charakter, ale będzie też nowym, atrakcyjnym turystycznie obiektem.
Miasto dostało na remont obiektu dofinansowanie w wysokości 82,4 mln zł. Co się zmieni? Zaplanowano adaptację obiektów przemysłowych – silosów cementu, hali pakowni, młyna węglowego i transportera cementu, na miejskie centrum kultury i animacji. Powstaną między innymi sala teatralna, budynek ośrodka kultury i animacji, siedziby lokalnych instytucji pozarządowych, kino letnie, sala taneczno-gimnastyczna, czytelnia i biblioteka czy sale spotkań i szkoleniowe.
Jak informuje Urząd Miejski w Będzinie, w dalszej perspektywie planowane jest uruchomienie muzeum przemysłu. W planach jest ponadto rekultywacja zniszczonego terenu cementowni o powierzchni ponad 2,5 ha i przekształcenie go w teren zielony.
– Pozyskane dofinansowanie pozwoli przeprowadzić działania obejmujące wyburzenia elementów niebezpiecznych, przekształcenie ruin w konstrukcje dla pnączy i zieleni, zabezpieczenie następstw szkód górniczych, zabezpieczenie skarp i osuwisk, niwelację terenu, rekultywację i wymianę gruntu, utworzenie ścieżek, ukształtowanie stref np. półparkowej, półogrodowej i tarasów kaskadowych czy wykonanie systemu nawadniania z zasilaniem pomp – informuje magistrat.
Może Cię zainteresować: