Czeladź. ,,40 lat pomiędzy mediami. W 100-lecie śmierci Franza Kafki". Wyjątkowa wystawa w GSW Elektrownia

W najbliższy czwartek, 10 października, w GSW Elektrownia w Czeladzi zostanie otwarta interdyscyplinarna wystawa prac prof. Zbigniewa Bajka, jego studentów i zaproszonych gości pt. „40 lat pomiędzy mediami. W 100-lecie śmierci Franza Kafki”. Wystawa jest częścią projektu pn. ,,Wolność - granice tożsamości". Ekspozycja ma stanowić hołd wobec praskiego pisarza i zaproszenie do kafkowskiego świata.

GSW Elektrownia: FB
Gsw elektrownia czeladz

Prof. Zbigniew Bajek odwiedzi Czeladź

Profesor Zbigniew Bajek to utytułowany krakowski artysta, który uprawia malarstwo, rysunek i fotografię, realizuje instalacje i działania parateatralne, zajmuje się również projektowaniem graficznym, tworząc plakaty i wydawnictwa albumowe.

Kieruje Katedrą Interdyscyplinarną oraz Pierwszą Pracownią Interdyscyplinarną na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Zorganizował ponad 70 wystaw indywidualnych oraz brał udział w ponad 400-stu wystawach zbiorowych prezentowanych w kraju i za granicą. Jest autorem wielu interdyscyplinarnych projektów artystycznych jak m.in.: „Budowanie Wieży Bajek”, „Raj utracony”, „Wolność jest kobietą”, „Oswajanie Obcego” czy „Oswajanie Kafki”.

W swoim dorobku ma też twórczość scenograficzną. Współpracował z Teatrem Drugie Studio Wrocławskie oraz z Teatrem Witkacy w Zakopanem. W 2019 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

prof. Zbigniew Bajek; fot. Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
prof. Zbigniew Bajek; fot. Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Wystawa w 100-lecie śmierci Franza Kafki

W najbliższy czwartek, 10 października, o godz. 18:00 w Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi odbędzie się wernisaż wystawy „40 lat pomiędzy mediami. W 100-lecie śmierci Franza Kafki”. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace prof. Zbigniewa Bajka, jego studentów oraz zaproszonych gości.

Tematyka wystawy jest nieprzypadkowa, bo Franz Kafka to ważny punkt odniesienia dla projektów artystyczno-badawczych profesora Bajka, w tym kilkunastu międzynarodowych jak: „Kafka - przełamywanie granic”, „Ślonski Kafka”, „Kafka - Oswajanie Obcego”, „Kafka - słowa i twarze”.

W projektach tych wzięło udział ponad 300 artystów, odbyło się kilkanaście wystaw oraz szereg warsztatów z udziałem studentów, uczniów, dzieci, osób starszych oraz więźniów. Znaczącą kolekcję dzieł stanowią portrety praskiego pisarza, zrealizowane dodatkowo przez uczestników projektów. Unikatowy charakter mają, dokonane specjalnie na potrzeby tego przedsięwzięcia, tłumaczenia aforyzmów Franza Kafki, m.in. przekład na śląski dokonany przez Jerzego Ciurloka.

- Zbigniew Bajek jako twórca i pedagog świadomy wagi dzieła Kafki od kilku lat włącza je w proces dydaktyczny w ramach zajęć prowadzonych ze studentami Pierwszej Pracowni Interdyscyplinarnej oraz słuchaczami Studiów Podyplomowych na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie.

Jak dodają organizatorzy, rok 2024 jest szczególny w dorobku twórczym Zbigniewa Bajka. Przypadają w nim bowiem trzy ważne rocznice: 40 lat temu obronił on dyplom na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP, a 20 lat temu na macierzystym Wydziale, z jego inicjatywy, została uruchomiona Pierwsza Pracownia Interdyscyplinarna. Ponadto, w 2024 roku przypada 100. rocznica śmierci Franza Kafki, który tak znacząco wpłynął na działalność profesora.

Na wernisaż z udziałem artystów GSW Elektrownia zaprasza w czwartek, 10 października, o godz. 18.00. Ekspozycja będzie dostępna do 28 listopada.
Na wernisaż z udziałem artystów GSW Elektrownia zaprasza w czwartek, 10 października, o godz. 18.00. Ekspozycja będzie dostępna do 28 listopada.
Teatr zaglebia

Może Cię zainteresować:

Lokalne historie opowiedziane z perspektywy wyjątkowych jednostek. Nowy sezon artystyczny w Teatrze Zagłębia

Autor: Arkadiusz Szymczak

30/09/2024

Palac mieroszewskich w bedzinie

Może Cię zainteresować:

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na ,,Spacer pamięci". Uczestnicy odwiedzą ważne miejsca i oddadzą hołd ofiarom okupacji

Autor: Szymon Karpe

26/09/2024

Archeolog w szpilkach

Może Cię zainteresować:

Lara Croft z Zagłębia. Katarzyna Sobota-Liwoch, znana jako Archeolog w Szpilkach, opowiada o tym, jak popularyzuje archeologię w internecie

Autor: Arkadiusz Szymczak

22/09/2024