Na sesji Rady Miasta Czeladź w dniu 29 czerwca 2025 roku zapadła decyzja dotycząca niszczejącego Domu Ludowego przy ulicy 21 Listopada.
„Rada Miasta większością głosów, odrzuciła możliwość, ratowania tego grożącego zawaleniem budynku, według koncepcji opracowanej przez miasto, przy pomocy prywatnego inwestora.” – napisał na swoim profilu w portalu Facebook Burmistrz Miasta Czeladź Zbigniew Szaleniec – „Trochę szkoda, bo dzisiaj możliwości pozyskania pieniędzy unijnych na rewitalizację obiektów o charakterze zabytkowym przez podmioty prywatne, ba nawet stowarzyszenia i fundacje, są równie duże a może i większe niż gminy i wyobrażam sobie, że ktoś chciałby tam stworzyć np. szkołę tańca, siłownię czy centrum fitnessu czy jakąkolwiek inną działalności o charakterze kulturalnym. (…) Nie wykluczone, że znalazłby się także inwestor, który chciałby...przerobić ten obiekt na budynek mieszkalny.”
Dlaczego samorząd nie ubiega się o środki unijne?
O dofinansowanie podobnych projektów z funduszy Unii Europejskiej mogą też zabiegać jednostki samorządu terytorialnego. Problem w tym, że wówczas działalność przez 5 lat od ukończenia inwestycji byłaby obwarowana licznymi ograniczeniami i w wielu przypadkach musiałaby być świadczona bezpłatne. Wg władz miasta byłoby dla miasta korzystniej podjąć współpracę z podmiotem prywatnym, gdyby taki się znalazł. Od nas dodamy, że taka współpraca mogłaby polegać na przykład na wieloletniej umowie dzierżawy nieruchomości, jej sprzedaży lub na przykład utworzenia spółki miasta z innym podmiotem.
Wg burmistrza, po decyzji Rady Miasta są tylko dwa realne scenariusze na przyszłość, poza wyburzeniem obiektu:
- szukanie możliwości pozyskania środków zewnętrznych (dofinansowania) i rewitalizacja budynku z tych oraz własnych środków miasta, a następnie utrzymywanie go przez kolejne lata, na co miasto nie dysponuje środkami;
- wniesienie budynku aportem do spółki SIM „Zagłębie” (podmiot powołany przez Skarb Państwa i 12 gmin – w tym Czeladź – celem budowy budynków mieszkalnych i ich eksploatacji poprzez wynajem najemcom), o ile spółka będzie nadal obiektem zainteresowana; jednak aby mógł w nim powstać budynek mieszkalny, trzeba by zmienić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego tej części miasta, gdyż obecny plan taką możliwość wyklucza.
Podczas obrad Rady Miasta nie padły żadne argumenty przeciwko koncepcji, z jaką wystąpiło Miasto. Nikt nie zabrał głosu w tej sprawie. 9 radnych zagłosowało za wyrażeniem zgody na ewentualną sprzedaż nieruchomości, a 13 było przeciw. Wcześniej obradowała komisja branżowa, która opiniowała projekt. Wówczas 1 radny był za, 2 było przeciw, a 6 wstrzymała się od głosu. To właśnie ci wstrzymujący się radni zagłosowali później przeciw podczas sesji Rady Miasta.
Przypomnijmy, że spółka SIM Zagłębie oddała niedawno do użytku budynek przy tej samej ulicy, to jest były internat oraz szkołę górniczą, którą zaadaptowano na blok mieszkalny, o czym pisaliśmy tutaj.
Gdyby Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego uznał, że budynek stanowi zagrożenie dla ludzi lub sąsiednich budynków, wówczas mógłby wydać nakaz jego wyburzenia, czego koszt szacuje się na ok. 600 tysięcy złotych.
Temat zagospodarowania Domu Ludowego ciągnie się od wielu lat. Propozycje władz miasta odnośnie sposobu jego rozwiązania wraz z wizualizacją pojawiły się już pod koniec 2022 roku.
Będziemy dowiadywać się, co dzieje się w sprawie i informować naszych Czytelników.
Może Cię zainteresować: