Nowy budynek wielorodzinny, otoczony zielenią
Blok zlokalizowany jest po prawej stronie Brynicy, w sąsiedztwie Parku Alfred, na samym końcu ulicy 21 Listopada. Powstał poprzez zaadaptowanie budynku byłego Zespołu Szkół nr 2, czyli dawnych Technikum Górniczego i internatu. Budowa jest już zakończona. Pierwsi lokatorzy będą mogli się wprowadzić po dokonaniu formalnych odbiorów inwestycji przez odpowiednie instytucje.
W bloku wygospodarowano 74 mieszkania o różnych układach (36 typów), o powierzchni od 26 m² do 79 m² w standardzie „gotowe do zamieszkania”.
Przewidziano tam wózkownię, czyli pomieszczenie na wózki dziecięce i rowery, a także komórki lokatorskie.
Od zewnętrznej strony ściany zaizolowano termicznie styropianem, na którym wykonano nową elewację tynkiem akrylowym.
Zwiększono zakładaną pierwotnie na 30 liczbę garaży, budując ich ponad 40. Powstał także parking w tradycyjnej formie, dając łącznie z garażami 138 miejsc parkingowych.
Na terenie nieruchomości wybudowano niezbędne chodniki oraz plac zabaw dla dzieci.
Wokół uporządkowano zieleń wg założeń, to jest ocalając jak największą, możliwą ilość zdrowych drzew
Jak do tego doszło?
Pomysł, by szkołę, a wcześniej internat, przekształcić w blok mieszkalny, powstał w 2022 roku. Inwestorem miało być miasto Czeladź, w partnerstwie ze spółką Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM) „Zagłębie”. Powstały pierwsze wizualizacje, które w toku działań projektowych później zmodyfikowano. Początek adaptacji, modernizacji i remontu rozpoczął się ponad rok temu. Pisaliśmy o tym m. in. tutaj, tutaj i tutaj.
„Wkrótce, razem z prezesem spółki SIM, będziemy wręczać najemcom lokali klucze.” – mówi Burmistrz Miasta Zbigniew Szaleniec – „To kolejny obiekt związany z dawną Szkołą Górniczą, który otrzyma nowe życie. Wcześniej, za sprawą inwestora prywatnego, rewitalizacji poddany został budynek tzw. "Skałki" przy ul. Katowickiej. I tak zabytkowy obiekt po obiekcie zyskuje w naszym mieście… nowe życie.”
Inwestycja powstała w ramach nowej formy, jaką wprowadzono na szczeblu krajowym, celem wspierania budowy mieszkań. W Czeladzi, z inicjatywy Krajowego Zasobu Nieruchomości (Skarbu Państwa), przybrała formę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością SIM „Zagłębie”, do której przystąpiło miasto i 11 innych gmin (nie tylko z Zagłębia Dąbrowskiego). Miasto Czeladź wniosło do spółki aportem swą własność, czyli nieruchomość gruntową wraz ze stojącym na niej budynkiem byłej szkoły oraz wkład finansowy w wysokości kilkunastu milionów złotych, który pochodzi z bezzwrotnej dotacji dla miasta od Banku Gospodarstwa Krajowego. Pozostałe środki na inwestycje pochodzą z kredytu o preferencyjnym oprocentowaniu, który zaciągnęła także w banku BGK spółka SIM ”Zagłębie” oraz z wkładów własnych najemców lokali.
Od 4 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków. Są dostępne ostatnie mieszkania
Udział
własny (tzw. partycypacja) to 20% kosztów budowy lokalu
mieszkalnego.
Wpłata
partycypacji jest obowiązkowa
i umożliwia dojście do własności mieszkania. Zwaloryzowana kwota
partycypacji zaliczana jest na poczet ceny wykupu mieszkania po
minimum
15 latach najmu. Przez ten czas najemcy będą w czynszu spłacać zaciągnięty przez spółkę kredyt na pokrycie kosztów budowy. Wciąż jest
wolnych jeszcze kilka lokali typu M2, o powierzchni od 26 m2
do 31 m2. Lokale na piętrach
mają balkony, a na parterze dostęp do przynależnych ogródków.
Więcej informacji znaleźć
tutaj.