Ekspansja budowlana na Zarzeczu
Budowane obecnie osiedle położone jest na dotychczas niezagospodarowanej, południowo-zachodniej stronie ulicy generała Józefa Hallera. Składa się z dziesięciu budynków, z których wszystkie już stoją. Wszystkie są już w stanie zamkniętym, czyli wyposażone są w kompletną stolarkę okienną i drzwi wejściowe. Część budynków ma już gotową elewację zewnętrzną, na niektórych, pozostałe są w trakcie prac.
Pod budynkami wybudowano parkingi podziemne, które łącznie mają pomieścić 250 samochodów. Do tego budowane są garaże wolnostojące niedaleko osiedla, a także miejsca postojowe na wolnym powietrzu. Powstają są też drogi wewnętrzne oraz chodniki.
„Dzięki pozyskanym dodatkowo środkom, montowane są też systemy obniżające przyszłe koszty ogrzewania i zużycia energii.” –
– napisał Burmistrz Miasta Czeladź Zbigniew Szaleniec.
Równocześnie trwają roboty wewnątrz bloków. Układane są niezbędne instalacje oraz prowadzone prace wykończeniowe. Przy czym podzielone są one tak, by połowa osiedla, to jest pięć budynków, była gotowa w tym samym czasie, to jest w drugiej połowie 2025 roku. Od września przewidziane jest zasiedlanie 134 mieszkań lokatorami, którzy przystąpili do programu.
Więcej chętnych, niż możliwości
Zapisy odbyły się w listopadzie 2024 roku. Zgłosiło się 388 chętnych, spośród których wybrano, jak wspomniano – 134 najemców. W kolejnym naborze, który odbędzie się jeszcze w tym roku, rozdysponowane zostanie 153 mieszkań, które powstają w pięciu blokach przewidzianych do ukończenia w kolejnym etapie, w 2026 roku. Oznacza to oddanie łącznie 287 mieszkań w tej inwestycji.
Z powyższego wynika, że gdyby zainteresowanie z końca 2024 roku utrzymało się, wciąż pozostanie popyt na 101 mieszkań. Ten miałby być zaspokojony w przyszłości, z planowanej, nowej inwestycji w rejonie dawnego placu drzewnego przy szybie „Kondratowicz”. Teren ten kupił bowiem pod koniec stycznia 2025 roku TBS „Dombud” z Katowic, który wcześniej wygrał przetarg. To ten sam podmiot, który wspólnie z miastem Czeladź realizuje powyższą inwestycję przy ulicy Hallera. W rozmowach z władzami miasta przedstawiciele firmy potwierdzili chęć budowy tam kolejnych budynków, w których powstać miałoby około 160 mieszkań. Zależne jest to jednak od tego, czy miasto i TBS „Dombud” pozyskają na ten cel środki z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego, o które wspólnie wystąpili. Gdyby to się udało, inwestycja miałaby być zrealizowana w terminie od dwóch do trzech lat.
Na dokończenie inwestycji przy ulicy Hallera przewidziano środki w wysokości ponad 60 milionów złotych z tegorocznego budżetu miasta.
Przypominamy także o równolegle prowadzonej inwestycji, to jest zagospodarowaniu byłej szkoły górniczej na cele mieszkaniowe, o czym także pisaliśmy.
TBS – co to takiego?
Towarzystwa budownictwa społecznego to specjalne jednostki, które zajmują się budową, administracją i wynajmem mieszkań czynszowych.
O mieszkania budowane w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego mogą ubiegać się osoby, których dochód przewyższa kryteria uprawniające do lokalu socjalnego lub komunalnego, a jednocześnie nie jest na tyle wysoki, by na jego podstawie zaciągnąć kredyt hipoteczny lub kupić nieruchomość na rynku. Aby zamieszkać w mieszkaniu, najemca musi wnieść opłatę partycypacyjną, czyli ponieść część kosztów budowy. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z dopłat do czynszu z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Pomóż nam stworzyć najlepszy portal dla Zagłębia Dąbrowskiego. Weź udział w krótkiej ankiecie – odpowiedz na pytania. Z góry dziękujemy!