Informację o przyznaniu bezzwrotnego wsparcia finansowego miasto otrzymało w połowie października. Przyznana kwota to 22.724.696 zł. W środę, 23 października, podpisano umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. – Chodzi o doposażenie powstających budynków, w alternatywne źródła energii, które nie tylko spowodują obniżenie kosztów eksploatacji powstających tam mieszkań, ale dadzą także pozytywne efekty proekologiczne – wyjaśnia Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.
Jak informował jeszcze w połowie października, choć budowa osiedla jest mocno zaawansowana, ta inwestycja jest wciąż możliwa. Mieszkania będą zasilane będą w ciepło i ciepłą wodę z pomp ciepła i wspomagającą je fotowoltaikę.
– Cały czas czekając na rozpatrzenie naszego wniosku, wierząc, że wnioskowane środki pozyskamy, byliśmy w kontakcie z wykonawcą, by etap budowy nie uniemożliwiał zastosowania wspomnianych proekologicznych, oszczędnościowych rozwiązań. No i udało się, a była to ostatnia chwila, by wykonawca nie czekał zatrzymując budowę. Teraz jedyną konsekwencją może być przesunięcie terminu oddania do użytku pierwszej części osiedla o dwa-trzy miesiące, czyli gdzieś na sierpień czy wrzesień przyszłego roku – informował Zbigniew Szaleniec.
Dodajmy, że na budowę komunalnego osiedla przy ulicy Hallera miasto pozyskało niemal 170 milionów złotych! – To mniej więcej wielkość naszych przyszłorocznych dochodów bieżących – wyjaśnia burmistrz.
Przypomnijmy, że komunalne osiedle, od lata 2023 r., buduje przy ulicy Hallera Towarzystwo Budownictwa Społecznego Dombud, które – jako inwestor – będzie zarządzać nowymi budynkami. TBS Dombud jest również właścicielem działki, na której powstają niewielkie bloki. Osiedle będzie się składało z 10 budynków i 287 mieszkań. Powstanie też 250 miejsc garażowych. Mieszkania będą przeznaczone wyłącznie na wynajem.