Rada Miejska ogłosiła rok 2022 rokiem obchodów jubileuszu 760-lecia nadania praw miejskich Czeladzi. Data przyjmowana za rocznicę jest datą umowną, ponieważ dokument potwierdzający to ważne wydarzenie nie zachował się do naszych czasów.
Pierwsze wzmianki
Pierwsze informacje o Czeladzi pochodzą z 1228 roku. Wzmianka znajduje się w dokumencie Kazimierza, księcia opolskiego. Wówczas osada istniała na zachód od dzisiejszego centrum miasta. Nadanie nowej formy organizacyjno-prawnej oraz otrzymanie nowego kształtu urbanistycznego było wynikiem procesu lokacji na prawie niemieckim. Nie znana jest dokładana data lokacji, natomiast pewne jest to, iż nie stało się to przed rokiem 1262 ani nie później niż w 1281 roku.
„Wydaje się prawdopodobne, że lokacja ta miała charakter wójtowski. Nieznany z imienia zasadźca zobowiązał się do założenia miasta, a w zamian uzyskał uposażenie, w skład którego wchodziły dwa łany wolne od czynszu. W skład jego uposażenia weszły cztery zagrody, czyli gospodarstwa chłopskie zobowiązane do pracy na rzecz wójta, staw rybny oraz prawo połowu ryb w Brynicy. Otrzymał również prawo założenia browaru, a także innych zakładów, typu sklepy szewskie czy rzeźnicze” – czytamy na stronie UM.
Uroczysta sesja i...
Jak zapowiadają władze miasta, z okazji obchodów 760-lecia Czeladzi zorganizowane zostaną liczne wydarzenia.
– Finałem wszystkich rocznicowych wydarzeń będzie wrzesień tego roku. Odbędzie się wtedy uroczysta sesja Rady Miejskiej i duża kulturalna impreza o charakterze historycznym na czeladzkim rynku – zapowiada Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.
Czytaj także:
W Czeladzi powstała pierwsza jadłodzielnia. Pomogło Towarzystwo Motocyklowe „Volni”
Czeladź: miasto kupiło ocieplone domki dla wolno żyjących kotów