Zakup, instalację i uruchomienie książkomatów sfinansowano z IV edycji Budżetu Obywatelskiego Dąbrowy Górniczej. W głosowaniu mieszkańców miasta, które odbyło się w 2023 roku a dotyczyło roku 2024, pomysł uzyskał duże poparcie, wyprzedzając wiele innych. Początkowo projekt, którego celem jest zwiększenie dostępności do zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej, zakładał zakup większych urządzeń (na 93 skrytki), ale po weryfikacji zdecydowano o zakupie automatów z 42 skrytkami każdy. Koszt łączny wyniósł 320.000,00 zł.
Jak to działa?
Książkomaty są dostępne dla zainteresowanych całodobowo, przez cały tydzień, a więc także wtedy, gdy placówki biblioteczne są nieczynne. Zlokalizowane są w dwóch miejscach:
- przy zbiorniku wodnym „Pogoria III”,
- w pobliżu „Fabryki Pełnej Życia”.
Każdy automat ma 42 skrytki, z których część będzie wstępnie zaopatrywana przez bibliotekarzy tytułami przez nich wybranymi i polecanymi. Reszta skrytek posłuży na doręczanie tytułów uprzednio przez czytelników zamówionych, którzy będą powiadamiani SMSem o tym, że pozycja jest do odbioru.
Wraz z instalacją książkomatów, rozbudowano system informatyczny biblioteki. Dzięki temu będzie można m. in. pobrać kod QR, który jest przypisany do konta zarejestrowanego w MBP czytelnika i posługiwać się nim na równi z kartą biblioteczną. Zarówno w placówce, jak i w ksiażkomacie.
Nowy system, nowy regulamin
Począwszy od połowy grudnia, za pośrednictwem książkomatów skorzystać można ze zbiorów głównego oddziału MBP. Zbiory pozostałych placówek MBP będą stopniowo udostępniane, wraz z postępem wdrażania nowego systemu informatycznego.
Nowe rozwiązania wymuszają konieczność aktualizacji regulaminu. Pracownicy zachęcają do śledzenia strony internetowej i profili instytucji w mediach społecznościowych.
„Prosimy także o wyrozumiałość.” – mówi Marta Wiśnicka, kierowniczka Działu Promocji – „Możliwość komfortowego korzystania z książkomatu to efekt końcowy złożonego procesu. W trakcie realizacji, mimo starań, mogą pojawić się elementy wymagające korekty.”
Można też zgłaszać zainteresowanie udziałem w spotkaniach szkoleniowych, które będą organizowane zależnie od ilości chętnych.