Strabag
był jednym z ośmiu oferentów startującym w przetargu na
realizację pierwszego etapu inwestycji. Firma zaproponowała
najniższą kwotę, to jest 56.922.457,80 złotych. Umowę podpisano
we środę, 22 stycznia 2025 roku. Plac budowy ma zostać wykonawcy
przekazany w ciągu tygodnia. Prace pierwszego etapu mają zakończyć
się do początku 2027 roku.
„Mamy doświadczenie w realizacji projektów samorządowych i cieszymy się, że do gmin, z którymi współpracujemy, dołącza Dąbrowa Górnicza.” – powiedział Szymon Nierychły, dyrektor finansowy grupy Strabag – „Projekt jest ambitny i interesujący. Tworzenie nowego centrum Dąbrowy Górniczej będzie dla nas wyzwaniem i przyjemnością.”
Nowe centrum miasta wokół zielonego rynku
Rewitalizacja terenów po fabryce jest kolejnym etapem całościowej koncepcji przebudowy śródmieścia Dąbrowy Górniczej. Rozpoczęła się ona od zmiany układu komunikacyjnego, powstania nowej drogi (za Hutą Bankową) oraz wybudowania centrum przesiadkowego.
Centrum projektu ma być tzw. zielony rynek, wokół którego będą znajdować się zrewitalizowane obiekty i przestrzenie publiczne. W ramach zadań pierwszego etapu inwestycji doprowadzone zostaną do budynków wszystkie niezbędne sieci, wybudowane zostaną systemy gromadzenia i powtórnego wykorzystywania deszczówki, powstanie zielony pasaż, ogród deszczowy, wybudowana będzie scena plenerowa oraz zagospodarowana zostanie dawna hala montażowa. Jedną z cech rewitalizacji, która właśnie się rozpoczyna, jest w zamierzeniu inwestorów elastyczność nowych obiektów. Należy to rozumieć jako zdolność do ich wykorzystywania dla wielu potrzeb, np. dzięki użyciu ruchomych ścian, umożliwiających wydzielenie pomieszczeń o różnej wielkości, czy przez zastosowanie otwieranych, przeszklonych ścian zewnętrznych. Wszystkie obiekty mają być w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych.
Na początek hala
Obiekt, który po rewitalizacji składać się będzie z dwóch modułów (B7 i H8), mających stanowić dopełniającą się, zamkniętą całość, łączącą nowe funkcje z charakterem poprzemysłowym miejsca.
Moduł H8 to hala „Tworzeń” (nazwa pochodzi od dzielnicy miasta). Ma być wielofunkcyjnym obiektem konferencyjno-targowo-koncertowym. Hala zostanie przykryta „zielonym dachem” i – za pomocą szklanych wrót – połączona z „zielonym rynkiem”. Pozwoli to na przekształcanie jej w przestrzeń półotwartą w okresie letnim, czyniąc miejscem odpowiednim do organizacji koncertów, wydarzeń targowych i podobnych imprez. Posłuży też m. in. do prezentacji dokonań Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej. Główna część hali, gdzie wyeksponowane będą stalowe, nitowane konstrukcje, stanowić będzie w pełni wyposażona przestrzeń, która umożliwi ustawienie jednej lub dwóch scen, z widownią na 224 miejsca siedzące i ponad 500 miejsc stojących. Nad wejściem do hali będzie szeroka antresola. Będą oczywiście toalety i szatnia. W części północnej znajdą miejsce: sala ćwiczeń teatralnych, muzycznych, sala taneczna, sale warsztatów artystycznych, zaplecze sceniczne, garderoby, magazyny i sanitariaty.
Moduł B7 to bezpośrednio przylegający do hali Tworzeń, czterokondygnacyjny, nowoczesny obiekt biurowo-szkoleniowy. Znajdą w nim miejsce: Centrum Senioralne i Integracji Międzypokoleniowej, Centrum Aktywności Obywatelskiej oraz nieco zagadkowo na ten moment brzmiące „Urban Lab”. Budynek zostanie przykryty „zielonym dachem” i będzie miał instalację paneli fotowoltaicznych. Wyróżniać się będzie obrośniętą zielenią fasadą południową elewacją z betonu w kolorze ceglastym oraz oknami korytarzy, wychodzącymi do wnętrza hali Tworzeń.
Na przeciw hali postanie scena plenerowa, zbudowana z filarów dawnych fabrycznych hal.
Co jeszcze w pierwszym etapie?
Ta faza budowy „nowego centrum” to ponad 11 tysięcy metrów kwadratowych przestrzeni publicznych. Na terenie objętym rewitalizacją, zainstalowane zostaną m. in.:
- ławki i siedziska,
- stojaki rowerowe,
- stacja roweru metropolitalnego,
- stylowe latarnie uliczne,
- przestrzenny napis <DEFUM>,
- eksponaty z dawnej fabryki obrabiarek „Defum”,
- 14 tablic informacyjnych o dzielnicach Dąbrowy Górniczej,
- odlew historycznej mapy Dąbrowy Górniczej,
- 5 paneli z ekranami LED, na których prezentowana będzie historię fabryki „Defum” i Zagłębia Dąbrowskiego,
Nasadzone zostaną drzewa: grusze, brzozy, graby, klony, jesiony. Ponadto kilkadziesiąt gatunków krzewów i bylin.
Powstanie ogród deszczowy i oczka wodne, wykorzystujące wodę pozyskiwaną z retencji, wyposażone system uzdatniania wody
Zainstalowana ma być pompa ciepła do ogrzewania pomieszczeń.
Finansowanie i organizacja budowy „nowego centrum” teraz i w przyszłości
Pierwszy etap budowy nowego centrum zyskał dofinansowanie w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Całkowita wartość tego projektu brutto to 95.117 .749 zł, z czego wartość dofinansowania z samorządu wojewódzkiego to 78.017.304 zł. Inwestorem jest Fabryka Pełna Życia sp. z o.o., czyli specjalnie powołana spółka, należąca do miasta Dąbrowa Górnicza.
13 listopada 2024 roku Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego zatwierdził listę 8 projektów wybranych do dofinansowania ze środków Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Na tej liście znalazł się też projekt „Fabryka Pełna Życia – centrum przedsiębiorczości”, czyli drugi etap planowego w Dąbrowie Górniczej „nowego centrum”. W efekcie spółka pozyska blisko 21 milionów dofinansowania ze środków Unii Europejskiej i prawie 3 miliony złotych z budżetu państwa na realizację drugiego etapu rewitalizacji – a więc blisko połowę wartości inwestycji której koszt całkowity szacuje się 53 miliony złotych. Te środki mają pozwolić na dokończenie realizacji wszystkich przestrzeni publicznych „nowego centrum” oraz rewitalizację 3 zabytkowych hal. Będą to:
- hala „Ząbkowice” – o funkcji gastronomiczno-targowej,
- przylegający do powyższej hali gastronomiczno-usługowy pasaż „Reden” – z przestrzenią wystawową poświęconą historii przemysłu w Zagłębiu Dąbrowskim i Dąbrowskiej Fabryce Obrabiarek „Defum”,
- budynek usługowo-handlowy w dawnej kotłowni.
Wykonawcy
drugiego etapu budowy „nowego centrum” jeszcze nie wybrano.
Może Cię zainteresować: