Mieszkańcy wybrali – jednym z 27 zadań dotyczących budżetu obywatelskiego na rok 2022 uczynili budowę parku dinozaurów „Dino” w Parku im. Jacka Kuronia w Kazimierzu Górniczym. Projekt, zgłoszony przez Dorotę Wnuk, Stanisławę Jężak i Małgorzatę Pogodę-Mendakiewicz, otrzymał milion złotych na realizację. Powstać ma nie tylko park dinozaurów, ale również park tematyczno-przyrodniczy, labirynt „Zielony kątek”, miejsce do aktywności, rekreacji i odpoczynku, prócz tego zakupione mają zostać leżaki miejskie.
Spotkanie z dinozaurami w parku „Dino”
Projekt parku „Dino” to nic innego, jak sosnowiecka odsłona dotychczasowych, powstałych już w Polsce parków dinozaurów. Jego atmosfera ma nas zabrać w przeszłość, do czasów prehistorii. Przeznaczony zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, ma uczyć i bawić. Wędrując ścieżką edukacyjną, wśród licznych drzew i krzewów, odnaleźć będzie można relikty z przeszłości oraz informacje na temat klimatu, roślinności i żyjących wówczas zwierząt. Podążając dalej, park umożliwi spotkanie z przedstawicielami dinozaurów. Dostarczy wiedzy odnośnie ich pochodzenia oraz pożywienia, którym się żywiły.
Zakłada się, że park dinozaurów powstanie w pobliżu skateparku, aczkolwiek ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Nie dziwi fakt, iż głównym odbiorcą przedsięwzięcia mają być najmłodsi. A przekonać je ma możliwość bliskiego spotkania z dinozaurami ukrywającymi się pośród drzew. Dodatkowo celem przedsięwzięcia jest przyciągnięcie nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale również z całego regionu.
Szelest, szum i aromat
Kolejnym punktem zwycięskiego projektu będzie „Zielony Zakątek”, w którego skład wchodzi park tematyczno-przyrodniczy oraz wcześniej wspomniany labirynt. Miejsce, jak twierdzą autorki, ma stać się rajem dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Edukacja w tej części parku ma się odbywać poprzez zabawę oraz mnogość zmysłów. Każdy z odwiedzających ma poczuć, usłyszeć i zobaczyć wielość serwowanych przez naturę bodźców.
Leżaki podążające za słońcem
Trzecią i ostatnią składową planu inwestycji jest „Przystanek relaks – leżaki miejskie nad stawem”. Miejsce to ma zostać głównie przeznaczone do wypoczynku. Leżaki mają znaleźć się nad stawem „Leśna”. Przewiduje się wykonanie ich w technologii powszechnie przyjętej dla małej infrastruktury, co oznacza, że ich stalowe konstrukcje zostaną głęboko umocowane w gruncie, a wypełnione zostaną drewnianymi poprzeczkami do siedzenia. Docelowo część leżaków ma zostać umieszczona na obrotowych platformach, które podążać będą za przemieszczającym się słońcem.