Jest to docenienie naszej pracy, naszej wizji teatru oraz naszego zespołu i realizatorów. Takie nagrody są bardzo motywujące. Powodują, że człowiek dostaje wiatru w żagle na dalsze działania – podkreślał Jacek Jabrzyk, zastępca dyrektora teatru ds. artystycznych.
Za reżyserię spektaklu „Komedia. Wujaszek Wania” Złotą Maskę otrzymał Jędrzej Piaskowski. Wyróżniona została również rola drugoplanowa gościnnie występującego w Sosnowcu, Wiesława Sławika w spektaklu „Nikaj” Zbigniewa Rokity w reżyserii Roberta Talarczyka.
Podwójny jubileuszowy rok
Rok 2022 jest rokiem jubileuszowym dla Teatru Zagłębia. Teatr obchodzi swoje 125-lecie. Z tej okazji przygotowywane są spektakle. Do tej pory odbyła się już premiera „Poskromienie Złośnicy”, a jesienią, w związku ze 120-leciem Sosnowca, swoją premierę będzie miał spektakl opowiadający o dziejach miasta na podstawie komiksu „Mause” Arta Spiegelmana. Na zakończenie jubileuszu teatru planowany jest duży koncert związany z lokalną postacią – Władysławem Szpilmanem.
Premiery, edukacja, konferencja
Oprócz działań artystycznych mamy w planach bardzo dużo działań edukacyjnych, pedagogicznych związanych z jubileuszem. Odbędzie się konferencja naukowa organizowana przez Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Wrocławski. Konferencja będzie odnosiła się do spraw pogranicza – mówił Jacek Jabrzyk.
Na ten rok Teatr Zagłębia zaplanował 7 premier. Pięć z nich już się odbyło, kolejne dwie – już wkrótce, a kierowane są głównie do młodych ludzi. Jedna z nich, „Król Edyp” w reżyserii Radosława Rychcika, przeznaczona jest dla młodzieży szkół średnich oraz ostatnich klas podstawówki. Z kolei „Baśnie Andersena” stworzone przez Macieja Podstawnego dla najmłodszych widzów.