Dotacje na zagospodarowanie wód opadowych otrzymać może każdy mieszkaniec Dąbrowy Górniczej, który wypełni wniosek. Dofinansowanie dotyczy wykonania ogrodu deszczowego w glebie, dachu zielonego, podziemnego zbiornika retencyjnego, studni chłonnych, skrzynek retencyjno-rozsączających i komór drenażowych.
Najpierw wniosek, później zakup
Ważne, aby najpierw złożyć wniosek, gdyż dofinansowanie obejmuje wydatki poniesione po zawarciu umowy z Urzędem Miejskim. Jeśli wniosek przejdzie weryfikację, wówczas umowa zostanie podpisana i dopiero wtedy należy dokonać zakupu urządzeń do zagospodarowania wody.
Formy dotacji:
- do wykonania ogrodu deszczowego w glebie wynosi 150 zł/m3, maksymalnie do 1,5 tys. zł;
- do wykonania dachu zielonego 300 zł/m2, maksymalnie do 4 tys. zł;
- do budowy podziemnego zbiornika retencyjnego do 1,5 tys. zł;
- do wykonania studni chłonnych/ skrzynek retencyjno-rozsączających/ komór drenażowych do 2 tys. zł;
- do naziemnego wolnostojącego zbiornika zbierającego wody opadowe do 500 zł.
Wsparcie finansowe obejmuje posesje, na których nie jest prowadzona działalność gospodarcza. Ponadto wsparcie z miasta nie może pokrywać się innymi finansowymi dotacjami przeznaczonymi na tę samą formę gromadzenia wody, pochodzącymi m.in. z programów unijnych, krajowych czy wojewódzkich.
Oszczędność i ekologia
Dzięki takim rozwiązaniom woda opadowa nie marnuje się i nie spływa do kanalizacji, a zostaje w ekologiczny sposób wykorzystana. Zastosowanie takich systemów zmniejsza również ryzyko zalań i podtopień. Gromadzenie wody pozwala również zaoszczędzić, gdyż niepotrzebne będzie już podlewanie.
Dofinansowanie do systemów gospodarowania wodami opadowymi zostało zapisane w „Planie adaptacji miasta Dąbrowa Górnicza do zmian klimatu do roku 2030”, który w 2019 r. przyjęła Rada Miejska. Stanowi jedno z działań, które ma pomóc odpowiedzieć na najważniejsze zagrożenia związane ze zmianami klimatu.