Weszłam w grę, której reguły nie zostały objaśnione. Znane są wyłącznie artyście. Zatem ustalam własne jej zasady korzystając z remedium – przestrzeni tolerowanego odstępstwa, tego małego marginesu odchylenia, który może zmienić całą konfigurację znaczeń. Gram. Trzymam w dłoni kalejdoskop (Korolkiewicz lubi zabawki i gadżety). Nienachalnym ruchem dłoni przekręcam obiektyw dokonując zmiany konfiguracji szkiełek i niweczący dotychczasowy porządek obrazu, do którego przywykło oko. Staram się być czujna. Wiem przecież, że Korolkiewicz wydaje się być zaprzyjaźniony z Hermesem, bogiem wielu dróg i patronem hermeneutyki. Olimpijski bóg nakładał sandały ze skrzydłami, by swobodnie przemieszczać się z miejsca na miejsce bałamucąc wędrowca. Korolkiewicz uwodzi widza przy użyciu masek. To świadomy i przebiegły zabieg. Maska bowiem przysłania osobę, eksponując personę. Jest mistrzowskim atrybutem gry. Arcydziełem sztuki kamuflażu - Adriana Zimnowoda (fragment z katalogu wystawy).
Nagrodzony artysta w Sosnowcu
Łukasz Korolkiewicz urodził się w 1948 roku w Warszawie. Jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom uzyskał w pracowni Stefana Gierowskiego. Stypendysta US Information Agency w roku 1986, Virginia Center for the Creative Arts w latach 1986/1987 i Fundacji Kościuszkowskiej w roku 1990. Korolkiewicz jest laureatem Nagrody Komitetu Kultury Niezależnej NSZZ Solidarność w roku 1983 oraz Nagrody im. Jana Cybisa w 1991. Od 1980 roku pracuje w ASP w Warszawie, od 1996 prowadząc własną pracownię malarstwa na Wydziale Wzornictwa z tytułem profesora zwyczajnego.
Wystawa prac Łukasza Korolkiewicza „Gry dorosłych" w Sosnowieckim Centrum Sztuki Zamek Sielecki będzie dostępna od 13 maja. Wernisaż odbędzie się w dniu otwarcia wystawy o godzinie 18:00, wstęp jest wolny.