Industriada 2023 w Dąbrowie Górniczej. Wystawy, wykłady, plenery, fabularyzowane zwiedzanie, pokój zagadek. Oto program wydarzenia

W sobotę, 17 czerwca – Industriada. Wydarzenia związane ze Świętem Szlaku Zabytków Techniki odbywać się będą także w Dąbrowie Górniczej. Co nas zatem czeka?

Fabryka Pełna Życia jpg

Motywem przewodnim tegorocznej, XIV edycji Święta Szlaku Zabytków Techniki jest „Sztuka Przemysłu”. – Sztuka przemysłu i przemysł w sztuce to także motto przyświecające wydarzeniom w Dąbrowie Górniczej – w Kopalni Ćwiczebnej, Muzeum Miejskim Sztygarka, Parku Reduta oraz Fabryce Pełnej Życia. Przygotowaliśmy wystawy, plener malarski, wykłady, warsztaty i spotkania z techniką wojskową oraz pokój zagadek w Kopalni! – informuje dąbrowski magistrat.

Wydarzenia związane z Industriadą rozpoczną się w Dąbrowie Górniczej o godzinie 9, a zakończą o 21. Większość wydarzeń odbywa się na ulicy Legionów Polskich 69 (muzeum), a także w Kopalni Ćwiczebnej. Z kolei wystawę „Bartholdi i Gravier – francuskie konteksty dzieł sztuki związanych z przemysłem XIX i XX w. w województwie śląskim” będzie można oglądać w budynku Fabryki Pełnej Życia.

Industriada 2023 w Dąbrowie Górniczej, program:

  • Zsyp – wystawa prac rysunkowych i malarskich Miry Żelechower-Aleksiun z II Śląskiego Przemysłowego Pleneru Malarskiego zorganizowanego w Rybniku w 1969 roku oraz malarstwa poplenerowego z Huty Katowice z lat 70. XX wieku Aliny Wójcik-Leśniak.
  • Wystawa obrazów z pleneru malarskiego w zakładzie ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej, zorganizowanym i przeprowadzonym w dniu 1 czerwca 2023 r. przez grupę uczniów Liceum Plastycznego z Dąbrowy Górniczej. Prace będą prezentowane na wystawie w Muzeum Miejskim „Sztygarka”.
  • Warsztaty tworzenia toreb materiałowych, nawiązujących do motywu przewodniego Industriady.
  • Industrialne spotkania z techniką wojskową – zwiedzanie bez przewodnika Parku Historyczno-Militarnego „Reduta”.
  • Wystawa „Sztuka w szklanej formie zatopiona”. W muzeum oglądać będzie można zestaw artystycznych wyrobów szklanych oraz sylwetki ich twórców. Na miejscu będzie także kurator wystawy.
  • Wyrobiska Kopalni Ćwiczebnej „Sztygarka” – zwiedzanie fabularyzowane (wymagana jest wcześniejsza rezerwacja pod nr telefonu 32 726 41 85). Przewodnikami będą emerytowani górnicy kopalń zagłębiowskich. Zwiedzanie co godzinę, od 9 do 20. Bilety w cenie 20 zł (dorośli) i 10 zł (dzieci). – Minimalny wiek osoby zwiedzającej 6 lat. Prosimy o obowiązkowe zabranie okrycia wierzchniego i pełnych butów. Brak odpowiedniego stroju może skutkować anulowaniem rezerwacji/wejścia/biletu. Rezerwacja i odbiór biletów wejściowych na Kopalnie Ćwiczebna w gmachu Muzeum Miejskiego „Sztygarka” przy ul. Legionów Polskich 69. Maksymalna ilość turystów, jaka może zwiedzać Kopalnie Ćwiczebna jednorazowo wynosi 15 osób – informują organizatorzy.
  • „Bartholdi i Gravier – francuskie konteksty dzieł sztuki związanych z przemysłem XIX i XX w. w województwie śląskim” – wystawa planszowa w godzinach 10-20 w budynku Warsztatu Fabryki Pełnej Życia.
  • Sztuka przetrwania – gra fabularna (godz. 10-19, konieczna wcześniejsza rezerwacja pod nr telefonu 32 726 41 85). To Muzealny Pokój Zagadek. – Uczestnicy będą mieli możliwość zmierzyć się z zadaniami o charakterze logicznym oraz manualnym, w trakcie których zapoznają się z zasadami bezpieczeństwa oraz urządzeniami i narzędziami jakimi dysponują ratownicy górniczy. W warstwie fabularnej, zadanie będzie polegało na uratowaniu górnika, który utknął w zawale na terenie kopalni – wyjaśniają organizatorzy. Częstotliwość wydarzenia: co 30 minut.
  • Sensoryczna Sztuka Przemysłowa – warsztaty kreatywne, czyli malowanie na streczu rozciągniętym pomiędzy drzewami i obiektami przemysłowymi w Parku Militarnym „Reduta” przed Muzeum Miejskim „Sztygarka” (g. 12-17).
  • Malowanie na szkle przemysłowym – warsztaty malarskie (g. 12.30-13.30)
  • Pleneromania w cieniu kominów i szybów – wykład dr Bernadety Stano, autorki książki „Artysta w Fabryce. Dwa oblicza mecenatu przemysłowego w PRL” (g. 15-16), a także wykład dr Barbary Banaś, kustosza dyplomowanego, zastępcy dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu, doktora historii sztuki, zajmującej się zagadnieniami polskiego rzemiosła artystycznego XX wieku i współczesnego designu – „Tu można zrobić cuda – artyści ząbkowickiej huty i ich niezapomniane projekty” (g. 15-16).
Czeladź cechownia

Może Cię zainteresować:

Industriada w Czeladzi: czas na uroczyste otwarcie wyremontowanej Cechowni kopalni „Saturn”. Co w programie?

Autor: Grzegorz Lisiecki

14/06/2023

Industriada

Może Cię zainteresować:

Industriada 2023 już 17 czerwca! Święto Szlaku Zabytków Techniki rozkręci poprzemysłowe obiekty. Sprawdźcie atrakcje

Autor: Katarzyna Pachelska

10/06/2023