Dobra wspólne (ang. the commons, fr. les communs) to nie tylko pojęcie, które podlega ciągłemu przedefiniowaniu w debacie akademickiej. To również konkretny sposób myślenia o zmianie społecznej, przede wszystkim w kontekście zachodnich demokracji przemysłowych.
Konferencja o miejskich dobrach wspólnych w Fabryce Pełniej Życia
Refleksja nad dobrami wspólnymi zyskuje na znaczeniu w kontekście piętrzących się kryzysów i wewnętrznych sprzeczności kapitalizmu, a jednocześnie staje się coraz szersza. Dobra wspólne nie określają już wyłącznie zasobów naturalnych (Ostrom, 1990), lecz stały się kategorią pozwalającą inaczej niż dotychczas spojrzeć na kwestie związane z wytwarzaniem wiedzy, rolnictwem, architekturą, urbanistyką, zdrowiem czy pracą.
Jak informują organizatorzy, celem konferencji "Jak i po co tworzyć miejskie dobra wspólne?" w Fabryce Pełnej Życia jest z jednej strony zebranie i uporządkowanie kluczowych wątków dyskusji wokół dóbr wspólnych, zwłaszcza miejskich, których wytwarzanie mogłoby przyczynić się do powstania nowych form miejskości. Z drugiej strony chodzi o próbę włączenia tego pojęcia w codzienne praktyki i uczynienie z niego narzędzia do kształtowania odpowiedzialnej polityki miejskiej w obliczu narastającej niepewności o przyszłość.
- Konferencję tę organizujemy z zamysłem stworzenia międzysektorowego i otwartego forum wymiany myśli, w której, oprócz teoretyków i teoretyczek akademickich, udział wezmą osoby zajmujące się dobrami wspólnymi od strony praktycznej, aktywistycznej i obywatelskiej, władze samorządowe oraz mieszkańcy i mieszkanki - dodają organizatorzy.
Wydarzenie jest organizowane w ramach europejskiego projektu Networking Ecologically Smart Territories (https://www.nestproject.eu/) i będzie stanowiło również okazją do przedstawienia efektów prac prowadzonych na terenie miasta Dąbrowa Górnicza w duchu „badań współtwórczych” (ang. contributory research, fr. recherche contributive). Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa Post-Growth kolektywu Disnovation w Rondzie Sztuki w Katowicach.