Jak właściwie powstała stolica Zagłębia? Rozpoczęły się spotkania „Sosnowiec. Zacznijmy od początku”

Teraz coś dla miłośników historii, ale nie tylko. Teatr Zagłębia i Fundacja Szafa Gra zapraszają na cykl wykładów dotyczących początków miasta. W planie opowieści o przemyśle, kolei, walce o prawa miejskie czy damach, które współtworzyły powstający Sosnowiec.

Narodowe Archiwum Cyfrowe
Sosnowiec prelekcje historia

„Zacznijmy od początku”

Dziś Sosnowiec stanowi niemałą kropkę na mapie i niełatwo go przeoczyć. Aż trudno uwierzyć, że dwieście lat temu wszystko wyglądało zupełnie inaczej. Jak to się stało, że aktualna stolica Zagłębia urosła w znaczenie i stała się pełnoprawnym miastem? W podróż do korzeni zabiorą chętnych słuchaczy spotkania z cyklu „Sosnowiec. Zacznijmy od początku”.

W naszym projekcie będziemy przybliżać genezę Sosnowca i jego rozwój z różnych perspektyw. Między innymi sięgniemy do początków kolei i przemysłu na tym terenie. Interesować nas również będą ludzie, zarówno ci z pierwszych stron ówczesnych gazet, jak i ci skromniejsi, mniej widoczni na co dzień, ale bez których nie byłoby dzisiejszego miasta. Naszą perspektywą będzie wiek XX, ale także dekady wcześniejsze - zachęca Teatr Zagłębia.

Spotkania odbywają się właśnie tam (ul. Teatralna 4, Sosnowiec). Organizatorem została Fundacja Szafa Gra. Przygotowała ona cztery wydarzenia. Wstęp jest wolny. W roli prelegentów występują eksperci związani z Instytutem Zagłębia Dąbrowskiego: dr Magdalena Boczkowska, dr Paweł Duda, dr Witold Wieczorek i prof. dr hab. Dariusz Nawrot. Pierwszy wykład już za nam. 23 września dr Paweł Duda opowiadał o jednej z dzielnic miasta podczas prelekcji: „Nie tylko dworzec i wodociągi – Maczki – zagłębiowskie Chatou”.

Harmonogram spotkań

Kto chciałby się jeszcze wybrać na wykład, ma przed sobą trzy okazje. W Teatrze Zagłębia swoją prezentację przedstawią kolejni goście.

28 października, godz. 17:00, dr Witold Wieczorek -Jak browar rósł razem z miastem”

Lata 80. XIX wieku to początek zabiegów o utworzenie miasta Sosnowca oraz czas powstawania licznych zakładów przemysłowych na terenie jego późniejszych dzielnic. Jednym z nich był Browar Gwarectwa Hr. Renard. Podobnie jak starania o nadanie praw miejskich tak i rozbudowa tego zakładu trwała do roku 1902. Wtedy Sosnowiec stał się miastem a browar kompletnym zakładem.

18 listopada, godz. 17:00, prof. dr hab. Dariusz Nawrot - „Sosnowiec – Miasto, które stworzyła kolej”

Czym byłby współczesny Sosnowiec bez kolei? W czasach alternatywnego transportu kołowego jesteśmy w stanie sobie to wyobrazić. Ale sto, sto pięćdziesiąt lat temu byłoby naprawdę trudno. Kolej jako element miastotwórczy w przypadku Sosnowca jest czymś oczywistym. Bez nich trudno wyobrazić sobie rozwój górnictwa oraz innych gałęzi przemysłu. Tym bardziej, że lokalizacja Sosnowca dawała ogromne możliwości bezcłowego handlu na terenie całego imperium rosyjskiego. Dodajmy transport osobowy, który miał też ogromne znaczenie. W Sosnowcu przekraczano granicę, wiodły szlaki kolejowe we wszystkich kierunkach. Bardzo ważnym czynnikiem, nie tylko prestiżowym było to, że przez Sosnowiec przebiegała kolej warszawsko-wiedeńska.

9 grudnia, godz. 17:00, dr Magdalena Boczkowska - Klara, Emma i Fanny – początki herstorii Sosnowca

    Początki Sosnowca oczami kobiet, które brały czynny udział w powstawaniu i rozwoju miasta. Pochodzą głównie ze środowiska sosnowieckich przemysłowców. Jako świadkinie historii były nie tylko jej biernymi uczestniczkami, ale też działały na wielu niwach. Dzięki ich wspomnieniom wiemy dużo o początkach miasta.
    Sosnowiec loteria pit

    Może Cię zainteresować:

    Loteria Rozlicz PIT w Sosnowcu rozstrzygnięta. Do zwycięzców trafiły nagrody pieniężne, rowery i słuchawki

    Autor: Urszula Gołkowska

    26/09/2024

    Sosnowiec tężnia otwarcie

    Może Cię zainteresować:

    Sosnowiec: w kwietniu ponownie uruchomione zostały tężnie w Parku Sieleckim i w Parku im. Jacka Kuronia. To inwestycje z budżetu obywatelskiego

    Autor: Urszula Gołkowska

    30/04/2024

    Sosnowiec stacja

    Może Cię zainteresować:

    Przejście podziemne na stacji Sosnowiec Główny zostało otwarte trzy tygodnie przed terminem. Czas na budowę nowego peronu

    Autor: Redakcja

    10/09/2024