Jak wygląda przejazd z rowerem w pociągach Kolei Śląskich?

Stało się, w końcu nastał upragniony maj. Co za tym idzie, Ślązacy mogą korzystać z uroków pięknej pogody. Jedni wybierają spacer, zaś inni aktywną, weekendową wycieczkę, przecież ścieżek pieszych czy rowerowych w województwie śląskim jest pod dostatkiem. Niemniej, na wybrane miejsce trzeba dojechać. Cóż, podróż autem to wygoda, ale nie każdy samochód pomieści rower. W takiej sytuacji, wybawieniem może okazać się przejazd pociągiem. Naturalnie nasuwa się pytanie, jak wygląda przewóz rowerów w pociągach Kolei Śląskich? Szczegóły poniżej.

Jak wygląda przejazd z rowerem w pociągach Kolei Śląskich

W pociągu z rowerem – o czym należy pamiętać?

Temperatura za oknami sprzyja częstszym wycieczkom rowerowym, to fakt. Nic więc dziwnego, że wielu pasażerów pragnie podróżować pociągiem KŚ razem ze swoim rowerem. O czym powinni pamiętać, wsiadając do taborów KŚ? Po pierwsze, przewóz rowerów w pociągach KŚ jest płatny. Po drugie, przewoźnik nie posiada systemu rezerwacji miejsc. Co za tym idzie, pasażerowie nie mogą wcześniej zgłaszać chęci przewozu roweru. Po trzecie, w taborach Kolei Śląskich wyznaczono specjalne miejsca na przewóz od 3 do 8 rowerów. Warto podkreślić, że ta liczba może ulec zmianie. Jak to możliwe? A no, dzięki decyzji drużyny konduktorskiej. Oczywiście, pod pewnymi warunkami.

Większa liczba rowerów w pociągu? To możliwe!

Zgadza się. O przewozie większej liczby rowerów decyduje drużyna konduktorska, oczywiście pod jednym warunkiem. Jakim? A no, że nie zachodzą jakieś szczególne okoliczności uniemożliwiające wniesienie roweru (np. w przypadku dużej frekwencji podróżnych) i jego swobodne ustawienie w pociągu. Podróżny może przewieźć jeden niezłożony i nieopakowany rower, w tym rower trójkołowy. Warto mieć na uwadze, że przewóz roweru w pociągach KŚ nie może:

  • utrudniać przejazdu innym podróżnym,
  • narażać na szkodę osób trzecich lub ich mienia,
  • powodować zanieczyszczenia i uszkodzenia wagonu.

Każdy rower powinien być przewożony w pociągu w odpowiedniej części, przystosowanej do przewozu rowerów lub w wyznaczonym miejscu, dla podróżnych z większym bagażem ręcznym. Nie można zapominać, że to właśnie podróżny odpowiada za swój rower. Naturalnie nasuwa się pytanie, jak wygląda przewóz roweru w zastępczej komunikacji autobusowej (tzn. ZKA)? Niestety, podróżujący nie mają możliwości przewozu swoich rowerów w ZKA. Wyjątkiem od tej reguły są specjalne pojazdy do tego przeznaczone (np. cyklobus, autobus z bagażnikiem rowerowym, pojazdy niskopodłogowe, w których rower nie utrudnia poruszania się po pojeździe).

Czy istnieje jakaś opłata za przewóz roweru?

Owszem, istnieje. Pasażerowie podróżujący z rowerami są zobowiązani do uiszczenia opłaty za przejazd oraz opłaty za przewóz roweru, zgodnie z obowiązującym Cennikiem (C-KŚ) – Dział IV Taryfy przewozowej (TP-KŚ). Co do samej odprawy osób podróżujących z rowerem, to dokonuje się jej w trakcie kontroli, bez pobierania opłaty za wydanie biletu w pociągu. W przypadku odmowy zapłacenia należności za przewóz roweru, personel pokładowy nalicza opłatę dodatkową za naruszenie przepisów o przewozie rzeczy, określoną w ww. Cenniku (C-KŚ), Rozdział 9 – Opłaty dodatkowe.

Co wydaje się na odpłatny przewóz roweru?

Dobre pytanie. Warto podkreślić, że podróżujący z rowerem może bezpłatnie przewieźć jeden złożony i opakowany rower. Jeżeli chodzi o odpłatny przewóz roweru, to wydaje się na niego:

  • bilet jednorazowy za przewóz roweru pod opieką podróżnego – łącznie lub do okazanego biletu na przejazd. Bilet jest ważny z biletem na przejazd, do którego został wydany,
  • bilet sieciowy miesięczny za przewóz roweru pod opieką podróżnego – ważny w pociągach uruchamianych przez przewoźnika KŚ – wystawiany imiennie dla osoby, która zamierza przewozić rower.

Jedno jest pewne, mieszkańcy Śląska, którzy lubią aktywnie spędzać czas, powinni zaplanować swoją rowerową wycieczkę i skorzystać z przejazdów w pociągach Kolei Śląskich. Oczywiście, póki pogoda dopisuje.

Zestawienie liczby miejsc do przymocowania roweru w poszczególnych typach pojazdów, obrazuje poniższa tabela:

tabela z rozpiska miejsc koleje śląskie

Koleje Śląskie – podróżowanie z rowerem? To możliwe!
Koleje Śląskie zapraszają!
WWW | FACEBOOK | TWITTER