Jak wygląda życie duchowe Ślązaków i mieszkańców Zagłębia? Wystawa fotografii Arkadiusza Ławrywiańca już od 11 października

Śląsk i Zagłębie to regiony o długiej tradycji religijnej. Położone przy granicy wielkich mocarstw, były prawdziwym kulturowym kotłem. Przez wieki krzyżowały się tutaj wpływy katolicyzmu, protestantyzmu i judaizmu. Duchową sferę życia Ślązaków i Zagłębiaków w swoich fotografiach przedstawia Arkadiusz Ławrywianiec.

fot. Krzysztof Popławski
Sosnowiec Sielec Zamek Sielecki Ks P 02

Arkadiusz Ławrywianiec

Arkadiusz Ławrywianiec to urodzony w Opolu artysta fotograf. Od 2017 roku pełni funkcję Prezesa Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Śląskiego. Jest też członkiem międzynarodowego kolektywu fotografów Horizons Collectif oraz Polskiej Agencji Fotografów Forum. Zajmuje się fotografią od połowy lat 80. XX wieku. Głównymi obszarami jego twórczości są fotografia dokumentalna, modowa i reportażowa. Jest autorem wystaw fotograficznych w wielu galeriach i muzeach w całej Polsce. Jego prace wystawiane były też w Czechach, Francji, Macedonii i Niemczech. W 2011 roku prezydent Katowic przyznał mu nagrodę za działalność na rzecz kultury, a w 2013 roku został stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego.

„ Życie religijne na Śląsku i Zagłębiu”

Wystawa „Życie religijne na Śląsku i Zagłębiu” stanowi formę otwartą. Jest wynikiem wieloletnich badań autora, gdzie obserwował zwyczaje religijne różnych grup społecznych na terenie Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.

Fotografie prezentowane będą w Sosnowieckim Centrum Sztuki - Zamku Sieleckim przy ulicy Zamkowej 2. Otwarcie wystawy już w piątek 11 października o godzinie 17.00. Będzie prezentowana do 5 listopada 2024 roku. Wystawę „Życie religijne na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim”. Arkadiusz Ławrywianiec – fotografia przygotowano przy współpracy z Akademią Ekumeniczną reprezentowaną przez ks. dr Adama Paliona. Jej kuratorką jest Monika Pawlas-Polańska.

Gsw elektrownia czeladz

Może Cię zainteresować:

Czeladź. ,,40 lat pomiędzy mediami. W 100-lecie śmierci Franza Kafki". Wyjątkowa wystawa w GSW Elektrownia

Autor: Szymon Karpe

07/10/2024

Kosciol sw jozefa dabrowa gornicza 5

Może Cię zainteresować:

Maciej Baranowski: Kościół św. Józefa w Dąbrowie Górniczej. Ta bryła nosi w sobie opowieść o skutkach II wojny światowej i napiętej relacji między władzą komunistyczną a Kościołem

Autor: Maciej Baranowski

04/10/2024

Teatr zaglebia

Może Cię zainteresować:

Lokalne historie opowiedziane z perspektywy wyjątkowych jednostek. Nowy sezon artystyczny w Teatrze Zagłębia

Autor: Arkadiusz Szymczak

30/09/2024