Czym jest jorkyball? To odmiana piłki nożnej, która została połączona z zasadami squasha. W „klatce” o wielkości 5 x 10 x 3 metry, grają dwie dwuosobowe drużyny, które starają się posłać piłkę do bramki o wymiarach metr na metr. Jeden zawodnik w zespole gra w ataku, drugi zaś jest defensorem i broni bramki. Gra toczy się do trzech wygranych setów, a każdy z nich kończy się po siódmym strzelonym golu. Piłka do jorkyballa jest wyraźnie mniejsza od tej z dużego boiska i… jest „włochata”.
Dodajmy, że gra pochodzi z Francji, a wymyślił ją w 1987 roku mieszkaniec Lyonu Gilles Paniez. Pierwszy jorkyballowy mecz Paniez rozegrał w swoim garażu.
W Polsce pierwsze boisko do jorkyballa powstało w 2009 roku w Sosnowcu, nic zatem dziwnego, że klub Jorkyball Sosnowiec od lat odnosi sukcesy – także na arenie międzynarodowej. W 2013 i 2017 roku sosnowiecki zespół wywalczył tytuł klubowego mistrza świata, a w kolejnych latach zdobywał tytułu wicemistrzowskie, nie tylko w rozgrywkach klubowych, ale i krajowych.
Od wtorku, 7 listopada, w hali „Zagórze” przy ul. Braci Mieroszewskich w Sosnowcu rozgrywane są mistrzostwa świata w piłce nożnej 2vs2, czyli w jorkyballu. W rywalizacji krajowej o tytuł mistrzowski walczy siedem zespołów. W grupie Polacy swój pierwszy mecz rozegrają w środę, 8 listopada, z Węgrami (początek o godzinie 17.20). Dwa kolejne spotkania Polacy rozegrają w czwartek – z Hiszpanią (g. 10.40) i Włochami (g. 20). Wstęp kosztuje 5 złotych.