Podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej własnoręcznie stworzyli 20 maskotek. Wykonane zostały z produktów ekspozycji asortymentu IKEA. Używane były głównie zasłony, resztki tkanin sprzedawanych na metry, pokrycia sof czy prześcieradła. Wszystkie prace były ręcznie malowane, barwione i szyte przez młodzież w ramach pracowni tkaniny artystycznej.
„Wystarczy dobry pomysł i działanie”
Maskotki powstawały indywidualnie, ale również grupowo. Informacje dotyczące twórcy, techniki wykonania, a także materiału, jaki został wykorzystany do jej powstania, zostały umieszczone przy każdej z pracy. Dzięki trwającej już rok współpracy Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej i IKEA, młodzież miała szansę zaprezentować swoje umiejętności.
– Wystawa „Kiedyś zasłona, dziś morski stwór” to kolejna inicjatywa, w której niepotrzebnym już rzeczom nadajemy drugie życie. Jest to także sposób na zrobienie pięknego prezentu. Nie trzeba do tego angażować większych środków, wystarczy tylko dobry pomysł i działanie. Wspólnie, małymi krokami, możemy zmieniać świat na lepsze – mówi Iwona Wilk, dyrektorka Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej.
Druga szansa dla tekstylnych odpadów
Jak podkreślają w IKEA, sieć skupia się na odnawianiu, ponownym użyciu komponentów czy recyklingu materiałów. Nic zatem dziwnego, że IKEA wspiera działalność Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej.
– Wystawa jest okazją do zaprezentowania kreatywności i talentów młodych ludzi, ale jednocześnie mamy nadzieję, że stanie się ona inspiracją dla naszych klientów. Pokaże im, jak można nadać drugie życie tekstyliom. Odpady tekstylne są coraz bardziej palącym problemem naszego świata. Niestety, gdy trafiają na wysypisko, rozkładają się, wydzielając toksyczne substancje zatruwające glebę, wodę i powietrze. Dlatego tak istotne jest, aby dać im „drugą szansę”, jeśli jest możliwość ich ponownego wykorzystania – podkreśla Katarzyna Nurkowska, koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju sklepu IKEA w Katowicach.