Kilkadziesiąt tysięcy roślin, ponad 200 drzew, a nawet palmy. Ogród botaniczny w Sosnowcu stał się faktem. „Przed nami jeszcze wiele lat pracy”

Sosnowiecki Park Bioróżnorodności przemienił się w ogród botaniczny. Na niespełna 7 hektarach posadzono kilkadziesiąt tysięcy roślin, w tym ponad 200 drzew. W ogrodzie są też liczne gatunki roślin chronionych.

Decyzję o przekształceniu parku bioróżnorodności w ogród botaniczny podjęto w 2019 roku, kiedy to podpisano umowę z czeską firmą 4AS na przebudowę parku przy ulicy Kresowej. Inwestycję kosztującą 7 milionów złotych dofinansował NFOŚiGW.

– Decyzja zapadła ze względu na przebudowę egzotarium, miejsce w którym poprzednio rosły rośliny zewnętrzne zostało wchłonięte przez budynek. Rośliny chronione w części znajdują się w obrębie budynku dodatkowo duża ilość gatunków chronionych mamy na terenie parku – wyjaśnia Sławomir Kulawiak z działu Botaniczno-Zoologicznego MZUK w Sosnowcu.

Podczas przemiany zasadzono tam 203 gatunki bylin, 70 gatunków roślin jednorocznych i dwuletnich, 13 roślin wodnych, 8 gatunków w żywopłocie 60 gatunków drzew. Różnorodność flory została wyliczona na początku 2023 roku. Nowymi zasadzonymi gatunkami roślin chronionych były między innymi pierwiosnki oraz kilka storczyków. Na alejkach pojawiły się palmy dawnego Egzotarium.

Sam proces przemiany nie był prosty. Najpierw należało złożyć dokumenty do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dotyczące powierzchni terenu, numerów działek. Następnie do parku zawitała wizytacja z ogrodów botanicznych, która miała stwierdzić, czy teren spełnia wymagania dla ogrodu: czy jest miejsce, gdzie rośliny będą zabezpieczone, czy zasadzono rośliny chronione, czy rośliny te mają opisy oraz czy MZUK prowadzi ewidencję roślin. Decyzja na poszerzenie ogrodu botanicznego o nowy teren została wydana w grudniu 2022 roku.

    Jak podkreśla Sławomir Kulawiak, nie wszystkie części ogrodu zostały jeszcze udostępnione. Na razie do dyspozycji jest część Parkowa. – Przed nami na pewno jeszcze wiele lat pracy. Głównie staramy się dbać o już istniejące gatunki, wprowadziliśmy klika polskich gatunków, gdyż tylko na takie mamy pozwolenie. Niektórym kolekcjom nadajemy ramy, na przykład wrzosowisku, by ułatwić pracę – wyjaśnia.

      Sosnowiec ma ogród botaniczny

      Może Cię zainteresować:

      Sosnowiecki Park Bioróżnorodności stał się ogrodem botanicznym. „Park, a dziś już ogród, podnosi rangę Egzotarium”

      Autor: Redakcja

      07/06/2023

      Zielona pracownia w sp 35 sosnowiec

      Może Cię zainteresować:

      Dotacja na „Zieloną Pracownię” dla Szkoły Podstawowej nr 35. Placówka, która w tym roku będzie świętować 110-lecie, otrzyma nowoczesny sprzęt

      Autor: Urszula Ważna

      28/06/2023