Koleje Śląskie poprawiają bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych

Koleje Śląskie przywiązują ogromną wagę do kwestii bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno pasażerów, taborów, pracowników KŚ, a także ich infrastruktury. W ostatnim czasie Koleje Śląskie podjęły odpowiednie działania w zakresie poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Co się zmieniło? Szczegóły poniżej.

Koleje Śląskie poprawiają bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Co do tego, jak ważną kwestią jest bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Niestety, czasami media informują o kolejnych wypadkach, wynikających na przykład z nieprawidłowych zachowań kierowców, właśnie na przejazdach kolejowo-drogowych. Aby zminimalizować ryzyko niepożądanych zdarzeń w tym obszarze transportu, konieczna jest współpraca wielu podmiotów. Istotną rolę odgrywa w tym miejscu edukacja i informowanie poszczególnych grup społecznych.

Jak poprawić bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych?

Dobre pytanie. Koleje Śląskie właśnie w tym celu opracowały oraz rozdystrybuowały karty przejazdów kolejowo-drogowych. Ich celem jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Do kogo były kierowane karty? Przede wszystkim ich adresatami były:

  • lokalne komendy i komisariaty Policji,
  • jednostki samorządu terytorialnego,
  • Ośrodki Szkolenia Kierowców,

których placówki zlokalizowane są w pobliżu opisanych przejazdów kolejowo-drogowych. Co ciekawe, karty cieszą się dużym zainteresowaniem. Przedstawiciele Kolei Śląskich otrzymali już pierwsze odpowiedzi na temat podjętych działań wśród lokalnych społeczności, jak również prośby w zakresie rozszerzenia udostępnionych materiałów.

Karty, które inspirują do działania

Zgadza się! Koleje Śląskie otrzymały prośby nawiązania współpracy, wystosowane przez przedstawicieli Policji (m.in. w Pszczynie, Czechowicach-Dziedzicach czy Rybniku), którzy dostrzegając potencjał, jaki niesie za sobą propagowanie Kart, pragną przeprowadzić kampanie i eventy przypominające kierowcom o zasadach bezpiecznego przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych. Nie da się ukryć, że takie podejście lokalnych władz cieszy.

Koleje Śląskie mają nadzieje, że nawiązana współpraca okaże się owocna i co ważniejsze, przyniesie zmianę zachowań użytkowników ruchu drogowego. Oczywiście takie zmiany mogą pozytywnie wpłynąć na jakość i bezpieczeństwo przewozów realizowanych przez Koleje Śląskie.

Gdzie odnotowano najwięcej incydentów na przejazdach?

Koleje Śląskie odnotowały najwięcej incydentów z udziałem swoich pociągów na przejeździe kolejowo-drogowym w Dąbrowie Górniczej, zlokalizowanym w km 294,830 linii nr 1. Od początku 2021 r. do końca 2022 r. było to 16 zdarzeń. W latach 2021 – 2022 odnotowano 119 zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych. Od 2021 do końca I kwartału 2023 – 126 zdarzeń. Opisywane incydenty obejmują głównie zdarzenia spowodowane przez kierowców, a także nieprawidłową obsługę urządzeń rogatkowych, przez pracowników zarządcy infrastruktury odpowiedzialnych za zamykanie rogatek.

Statystki KŚ mówią jasno, że zdarzenia na przejazdach spowodowane nieprawidłowym zachowaniem kierowców, to około 84% wszystkich zdarzeń na przejazdach: 100 (w okresie 2021-2022) – 106 (2021 – I kwartał 2023). Najczęściej wjazd na przejazd w czasie nadawania sygnałów (czerwone migające światło) na sygnalizatorach, próby omijania rogatek czy wjazd na przejazd, gdy nie ma możliwości zjechania z niego.

Jeżeli chodzi o zdarzenia z udziałem kierowców na przejazdach kategorii B (tzn. automatyczne systemy, posiadają rogatki i sygnalizację świetlną), to właśnie na nich Koleje Śląskie odnotowują najwięcej zdarzeń: 82 (2021 – 2022) i 87 (2021 – I kwartał 2023). Wśród zdarzeń na przejazdach (2021-2022) z udziałem pojazdów drogowych i kierowców 6 skończyło się kolizją pociągu z samochodem/motocyklem (jeden przypadek). 5 z nich miało miejsce na przejazdach niewyposażonych w rogatki – pojazd drogowy wjechał bezpośrednio pod jadący pociąg.

Dla kogo karty przejazdów kolejowo-drogowych?

Karty przejazdów kolejowo-drogowych KŚ zostały utworzone dla 13 przejazdów, na których w latach 2021-2022 dochodziło do największej liczby zdarzeń kolejowych. Warto w tym miejscu podkreślić, że w nomenklaturze kolejowej zdarzenia kolejowego nie wolno utożsamiać z wypadkiem. Zdarzenia kolejowe dzielą się na 3 kategorie:

  • poważne wypadki,
  • wypadki,
  • incydenty.

Koleje Śląskie mają nadzieje, że ich aktywność w tym obszarze pozytywnie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Nie można zapominać, że ludzka nieuwaga na przejazdach kolejowo-drogowych może kosztować ludzkie życie i co za tym idzie, tragedię wielu osób.

Koleje Śląskie – by podróżowało się bezpieczniej
Koleje Śląskie zapraszają!
WWW | FACEBOOK | TWITTER

Koleje Śląskie poprawiają bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych