Koleje Śląskie wciąż zwiększają dostępność

Koleje Śląskie cały czas starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, aby dostosowywać użytkowany tabor do coraz szerszego grona odbiorców. W tym celu Spółka sięga po dodatkowe rozwiązania ułatwiające podróż. Zwłaszcza osobom, które borykają się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. I tak rodzi się pytanie, o jakich działaniach mowa? Szczegóły poniżej.

Koleje śląskie

Rozwiązania dla osób niepełnosprawnych ruchowo

Proces likwidacji barier w Kolejach Śląskich jest ściśle skorelowany z pracami modernizacyjnymi, serwisowymi czy naprawczymi. W jakim celu? Oczywiście, aby pojazdy kolejowe były bardziej dostępne dla wszystkich pasażerów. Cały użytkowany tabor (niezależnie od roku produkcji) jest przystosowany do przewozu i obsługi osób poruszających się na wózkach.

Koleje Śląskie posiadają zróżnicowaną gamę urządzeń do obsługi osób poruszających się na wózkach, co pozwala (np. w przypadku zgłoszenia chęci przejazdu przez osobę niepełnosprawną pociągiem KŚ) dobrać odpowiedni skład do wykonania usługi. Warto podkreślić, że część pojazdów poruszających się po torach województwa śląskiego wyposażono w windy, które zabierają na pokład osobę nawet z poziomu główki szyny. Nie da się ukryć, że tego typu rozwiązania wykraczają poza standard obowiązujący w polskim kolejnictwie.

Rozwiązania dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku

Zmiany zachodzące w taborze Kolei Śląskich dotyczą również dostępności dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. Dobrym przykładem są wejścia do pociągów, które oznaczono kolorem żółtym. Z pewnością takie rozwiązanie pozwala na lepszą identyfikację drzwi w pojeździe. Co zdecydowanie ułatwia korzystanie z taboru osobom niedowidzącym.

Koleje Śląskie w swoich pociągach wprowadziły również większą liczbę urządzeń do przekazywania informacji wizualnej o przebiegu podróży. Dzięki temu pasażerowie, zwłaszcza z niepełnosprawnością narządu słuchu, mogą na bieżąco śledzić m.in. do jakiej stacji zbliża się pociąg i czy ma on ewentualne opóźnienie.

Już w 2022 roku w Kolejach Śląskich rozpoczęto proces dostosowywania pojazdów do obsługi osób niedosłyszących, poprzez montaż pętli indukcyjnych w pojazdach. Warto podkreślić, że nowo zamawiane pociągi w standardzie będą już miały tego typu udogodnienia. W pociągach śląskiego przewoźnika została także wdrożona usługa tłumacza Polskiego Języka Migowego online. Na co pozwala? Oczywiście na wygodne porozumiewanie się między obsługą pociągu, a osobami posługującymi się językiem migowym.

Pociąg bez barier

O tym, jak zmieniają się pociągi Kolei Śląskich, można przekonać się na własną rękę. Naturalnie nasuwa się pytanie, w jaki sposób? A no, wcielając się w pasażera „Pociągu bez barier”, czyli cyklicznie uruchomianego przejazdu dla osób z niepełnosprawnościami, w którym Spółka stara się pokazać pasażerom piękno i atrakcyjność województwa śląskiego.

Oczywiście to nie koniec procesu zwiększania dostępności w Kolejach Śląskich. Spółka zapowiada kontynuację działań, które będą następować wraz z kolejnymi realizacjami dotyczącymi dostosowywania taboru. Śląski przewoźnik planuje między innymi wyznaczenie strefy rodzinnej w pociągach. Będzie to miejsce zaprojektowane z myślą o najmłodszych pasażerach oraz ich opiekunach. Tak, by podróż była dla nich nie tylko komfortowa, ale stała się niezwykłą komunikacyjną przygodą.

Koleje Śląskie – podróżowanie nie zna granic

Koleje Śląskie zapraszają!

WWW | X | FACEBOOK