Fundacja prowadzi program Biblioteczki Rak’n’Rolla od wielu lat. Cieszy się on dużym zainteresowaniem. Jak podkreślają w fundacji, pacjenci cenią sobie możliwość wypożyczenia książek, których czytanie pomaga zająć głowę i nie myśleć o chorobie.
Po raz pierwszy Biblioteczka Rak’n’Rolla stanęła w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Książki można wypożyczyć z półek na chirurgii onkologicznej. Są tu nie tylko powieści, ale także albumy czy poradniki.
– Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej jest dwudziestą placówką onkologiczną, w której mogliśmy postawić Biblioteczkę Fundacji Rak'n'Roll. Cieszymy się, że pacjenci chirurgii onkologicznej będą mieli do dyspozycji książki o różnorodnej tematyce – podkreśla Agnieszka Mirowska, koordynatorka programu Biblioteczki Fundacji Rak’n’Roll.
– Tak właśnie staramy się podchodzić do kwestii onkologicznej: holistycznie, skupiając na człowieku, jego obawach, lękach, wątpliwościach. Dobra literatura, słowo pisane to kolejna forma wsparcia – podsumował dr Janusz Sznajder, kierujący oddziałem chirurgii onkologicznej.
Przypomnimy, że to nie pierwsze biblioteczki, które pojawiły się w ZCO. Od kilku miesięcy dwie Zaczytane Biblioteki, które przygotowali i przekazali wolontariusze Fundacji Zaczytani.org, są do dyspozycji pacjentów Oddziału Pediatryczno-Alergologicznego.
Zaczytane Biblioteki nie są jednak standardowymi wypożyczalniami, ale funkcjonują na zasadach bookcrossingu, czyli idei nieodpłatnego przekazywania książek. Dzięki regularnym wysyłkom książek z centralnego magazynu Fundacji Zaczytani.org, każdy ma możliwość zabrania ze sobą ulubionej pozycji z Zaczytanej Biblioteki. W ten sposób można zachęcać nie tylko do czytania, ale też do dzielenia się książkami.