Niedawno podpisano umowę na termomodernizację trzech budynków miejskich mieszczących się przy ulicy Andersa 81 i 87 oraz Czeladzkiej 25cd. To kontynuacja zawartej w 2021 roku umowy, dzięki której w miejskich budynkach mieszkalnych likwidowane są „kopciuchy”.
– To kolejne budynki, które zostaną odmienione. Mieszkańcy zyskają nowe źródła ciepła – ekologiczne, ale też same budynki zmienią się wizualnie – tłumaczy Rafał Łydek, dyrektor MZZL w Sosnowcu.
Koszt termomodernizacji to ponad 2,5 mln złotych. Mieszkańcy budynków przy ulicy Andersa zyskają ogrzewanie gazowe, a przy Czeladzkiej budynek zostanie „wpięty” do sieci c.o. Prace mają potrwać do końca wakacji.
W Sosnowcu zlikwidowano 6,5 tysiąca „kopciuchów”
Przypomnijmy, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał Miejskiemu Zakładowi Zasobów Lokalowych w Sosnowcu dofinansowanie w wysokości blisko 8,4 mln złotych na prace w tych lokalizacjach.
– Działamy cały czas, a efekty są naprawdę duże. W 8 lat zlikwidowaliśmy 6500 pieców. To efekt inwestycji w termomodernizację, ale też licznych dopłat do likwidacji tzw. kopciuchów. Dzięki temu, liczba dni z przekroczeniami pyłu zawieszonego spadła ze 106 w 2013 roku, do 12 w 2022 roku. To nasz powód do dumy – zaznacza Arkadiusz Chęciński. prezydent Sosnowca.
Prace termomodernizacyjne w pierwszej kolejności rozpoczęto przy ulicach: Szczecińskiej 1, Wierzbowej 3 i Sobieskiego 18. Natomiast w sierpniu 2022 roku Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu podpisał umowę na przemianę kilkunastu budynków: przy ul. Szczecińskiej 2, 4, 5, 12, 14, 15A, 16, Lipowej 18a, 20, 22, Andersa 83A, 85 i Pułaskiego 9. Przemianę przeszedł także budynek przy Hubala Dobrzańskiego 124, gdzie znajduje się przychodnia oraz budynek mieszkalny przy Zaruskiego 1.