Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej powiadomił o spełniającym się czarnym scenariuszu związanym z wariantem Omikron. Dzienna liczba zakażeń rośnie w rekordowym tempie. Prawie 750 tys. osób jest na kwarantannie, w związku z tym zmieniony zostanie jej czas trwania.
Więcej łóżek dla chorych
Mateusz Morawiecki zapowiedział kilka zmian w walce z COVID-19. Premier ogłosił, że rząd zwiększy liczbę łóżek dla osób chorych na koronwirusa. Powodem są wysokie wzrosty zachorowań, a także symulacje dalszego przebiegu kolejnej fali – najgorszy scenariusz mówi o 140 tys. zakażeń dziennie. Od 27 stycznia będą dostępne darmowe testy antygenowe w każdej aptece. Zatem każda osoba, podejrzewające zakażenie, będzie mogła bezpłatnie się przebadać. Premier zaleca także pracę zdalną, by ograniczyć kontakty i rozprzestrzenianie się wirusa. Pierwsze sugestie zostały zaproponowane administracji.
Kolejnym aspektem omówionym przez Morawieckiego jest wprowadzenie nowego mechanizmu, który zagwarantuje osobom w wieku 60+, z pozytywnym wynikiem na obecność COVID-19, wykonania badania lekarskiego w ciągu 48 godzin. Zdaniem premiera ograniczy to poważne skutki zdrowotne przebiegu choroby.
Ważną informacją jest także, iż skrócony został czas trwania kwarantanny z 10 dni na 7. Zmiana będzie obowiązywać od poniedziałku, 24 stycznia. Premier poparł zmiany założeniami innych krajów Europy, gdzie np. we Francji czas trwania kwarantanny także został skrócony do tygodnia.
Rada do spraw walki z COVID-19
Premier apelował także o szczepienie się. Jak podkreślał, około 80 proc. osób, które zmarły na koronawirusa nie było zaszczepionych.
Rząd przekształca także Radę ds. COVID-19. Odtąd nie będzie się ona składać tylko z przedstawicieli z medycyny, ale także z innych dziedzin. Przy okazji premier podziękował dotychczasowej Radzie Medycznej, która do tej pory pełniła swoje obowiązki.
– Rada Medyczna nawoływała do podejmowania radykalnych kroków, które ze punktu medycznego były jak najbardziej uzasadnione, np. wprowadzenie obowiązkowych szczepień powyżej pewnego progu wiekowego. Łączenie działań na styku spraw publicznych i ściśle medycznych nie jest jednak łatwe. Część z tych, którzy zrezygnowali będzie doradzać nadal. Przekształcamy radę na radę do spraw walki z COVID-19, ale także wychodzenia z pandemii – tłumaczył premier.
„Mamy do czynienia z eksplozją pandemii”
Adam Niedzielski tłumaczył, że obecnie mamy do czynienia z podwójnie zwiększającą się liczbą zakażeń oraz wzrostowym trendem. Jednak pomimo tego, zmniejsza się liczba osób hospitalizowanych. Minister zdrowia dodał, że mamy przed sobą szczyt zachorowań COVID-19.
– W czarnym scenariuszu zakładamy, że liczba zakażeń będzie sięgać 140 tys. przypadków. Takie liczby będą odnotowywane w połowie lutego – wyjaśnił Niedzielski.
Minister zdrowia wspomniał także o bezpłatnym testowaniu. Od 27 stycznia w aptekach, gdzie prowadzone są szczepienia, będzie można wykonać test antygenowy na obecność COVID-19. Apteki te mają wydzielone specjalne pomieszczenia, które zapewnią odpowiednie warunki.