"Panie Redaktorze,
w artykule Luty 2025. Stuletni, żelazny, nitowany, zabytkowy wiadukt kolejowy nad ulicą Piłsudskiego w Sosnowcu zburzony opublikowanym 25.02.2025 r. na stronie 24zaglebie.pl zamieścił Pan nieprawdziwe informacje, które wprowadzają czytelników w błąd. Informacje te wymagają natychmiastowego wyjaśnienia i doprecyzowania.
Przede wszystkim PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały, także na adres Państwa redakcji, informację prasową, w której pojawił się poniższy zapis wyraźnie mówiący o tym, że konstrukcja wiaduktu kolejowego na ul. Piłsudskiego wymaga kompleksowej przebudowy:
„Ważnym obiektem, który już niebawem zostanie objęty pracami, jest wiadukt kolejowy nad ul. Piłsudskiego w Sosnowcu. Konstrukcja z uwagi na zły stan techniczny wymaga kompleksowej przebudowy. Roboty będą realizowane pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zachowamy portale wjazdowe w historycznym kształcie. Dodatkowo odnowimy charakterystyczne słupy podpierające obiekt. Zgodnie z projektem usunięty zostanie środkowy rząd słupów znajdujący się pomiędzy liniami tramwajowymi. Takie rozwiązanie konstrukcyjne pozwoli na zwiększenie prześwitu i usprawnienie ruchu drogowego i tramwajowego pod wiaduktem”.
Ponadto:
- Pisze Pan: „Jak relacjonowaliśmy, spółka PKP PLK S.A. zmieniła narrację w sprawie zakresu prac w połowie ubiegłego roku. Po kilku miesiącach informowania, że wiadukt będzie remontowany, przekazano w końcu, że ze względu na zły stan techniczny wiekowej konstrukcji, zamiast remontu będzie mieć miejsce gruntowna przebudowa”.
Odpowiedź: Ekspertyza wiaduktu kolejowego została przeprowadzona po podpisaniu umowy z wykonawcą robót budowlanych, a więc w ubiegłym roku. Wykazała, że stan techniczny dotychczasowych elementów obiektu nie pozwala na ich ponowne wykorzystanie. Koncepcja przebudowy wiaduktu została uzgodniona z konserwatorem zabytków, który wyraził zgodę na jego przebudowę wraz z usunięciem środkowych podpór oraz nakazał wykorzystanie istniejących poręczy na wiadukcie. Zamawiający posiada pismo uzgadniające koncepcję przebudowy przez konserwatora. Elementy wiaduktu, takie jak przęsła czy słupy podpierające obiekt, zostaną więc zastąpione nowymi i będą wzorowane na historycznych. Balustrady zostaną oczyszczone, odmalowane i ponownie zamontowane na obiekcie.
- „Wcześniejsze, uspokajające zapewnienia uśpiły czujność wszystkich. Dopiero po fakcie nasunęły się oczywiste wątpliwości – jak w 8 tygodni łącznie zbudować gotowy wiadukt (połowę wiaduktu, o pełnej funkcjonalności) – i to nadbudowując go nad starym, nie czyniąc większych zniszczeń? To oczywiście nie jest możliwe.”
W żadnym momencie nie podawaliśmy Państwu informacji, że przebudowa wiaduktu nad ul. Piłsudskiego w Sosnowcu potrwa 8 tygodni. Cztery razy po cztery tygodnie będzie całkowicie wstrzymany ruch pojazdów pod wiaduktem. Pierwsze zamknięcie ulicy przeznaczone jest na rozbiórkę przęsła wiaduktu, drugie na montaż nowego przęsła dla pierwszej połowy wiaduktu.
- „Mówiąc w skrócie – narracja sugerowała, że powstanie nowy wiadukt – nowe, mocniejsze podpory w miejscu kilku z dotychczasowych oraz nowe przęsło, nadbudowane nad starym.”
Pisze Pan, że narracja sugerowała powstanie nowego wiaduktu z nowymi podporami i nowym przęsłem, i tutaj mamy pełną zgodę. „Nowe podpory w miejscu kilku z dotychczasowych” oraz „nadbudowa nowego przęsła nad starym” to informacje, których nie uzyskał Pan od inwestora, a są Pańską interpretacją, która wymagałaby konsultacji z inwestorem. Nikt nie wspominał, że pozostawione słupy będą jedynie atrapami. Konstrukcja przęseł została tak pomyślana i obliczona, że rzędy słupów, które zostaną, będą stanowić podparcie przęseł przenosząc obciążenie z obiektu na podpory i fundamenty.
W briefingu wzięły udział osoby prowadzące projekt, które chętnie odpowiedziałyby na Pańskie pytania. Pytania, w formie mailowej, zawsze można przesłać na adres rzecznik@plk-sa.pl, a zespół prasowy przygotuje na nie odpowiedzi.
- „Dlatego inwestorzy mogą mieć skłonność do utrzymywania swoich zamiarów jak najdłużej w tajemnicy, by nie podniósł się sprzeciw lokalnej społeczności wobec niszczenia zabudowy historycznej, która może mieć dla niej istotne znaczenie. Kiedy prześledzi się ciąg wydarzeń związanych z obecnymi pracami przy sosnowieckim wiadukcie, łatwo odnieść wrażenie, że właśnie z takim przypadkiem mamy do czynienia. Wielomiesięcznego wprowadzania społeczności – w tym mediów – w błąd.”
Żadne informacje nie były i nie są utrzymywane w tajemnicy. Otwarcie mówiliśmy, że ze względu na stan techniczny obiektu, jaki został stwierdzony na podstawie ekspertyzy technicznej, wiadukt musi zostać poddany przebudowie, a nie remontowi jak pierwotnie było to zakładane.
Zorganizowaliśmy briefing prasowy dla mediów, żeby odpowiedzieć na Państwa pytania. W temacie wiaduktu na ul. Piłsudskiego w Sosnowcu nasz zespół prasowy dotychczas nie otrzymał od Pana ani jednego pytania.
- „Obiekt został bezceremonialnie zburzony. Wydaje się, że szczególną dbałość przyłożono do zniszczenia w takim stopniu, by ich odtworzenie nie przyszło nikomu do głowy. Nowy wiadukt powstanie. Parametry drogowe będzie miał lepsze - większy prześwit wzwyż i wszerz, lepsza nawierzchnia, zintegrowana z torowiskiem. Będzie czystszy, schludniejszy, lepiej doświetlony. I zupełnie pozbawiony wyrazu oraz tego nieuchwytnego, historycznego ducha.”
Wiadukt zostanie odtworzony w swoim historycznym kształcie i wyglądem oraz estetyką będzie nawiązywał do dotychczasowego.
- „Skierowaliśmy kilka dodatkowych pytań do: PKP PLK S.A., ZUE S.A., Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach oraz miasta Sosnowiec. Będziemy informować Czytelników, kiedy pojawią się nowe informacje”.
Ani teraz, ani dotychczas nie otrzymaliśmy od Pana pytań w sprawie wiaduktu kolejowego przy ul. Piłsudskiego w Sosnowcu.
Oczekuję szybkiego sprostowania publikacji.
Z pozdrowieniami
Katarzyna Głowacka
zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A."