– Staramy się podkreślać, jak ważne są kompetencje społeczne, budowanie relacji, nazywanie swoich emocji i wyciąganie wniosków. Bajkoterapia to nie tylko czytanie książek. To rozmowy o bohaterach, ich losach, decyzjach, postępowaniu. Uwielbiamy działać warsztatowo – powiedziała dr Dagmara Modrzejewska, koordynatorka Fundacji Zaczytani.org w województwie śląskim.
Zaczytane Biblioteki nie są standardowymi wypożyczalniami, ale funkcjonują na zasadach bookcrossingu. Czym jest bookcrossing? To idea nieodpłatnego przekazywania książek. Można je pozostawiać w miejscach publicznych albo w miejscach do tego celu utworzonych. Dzięki regularnym wysyłkom książek z centralnego magazynu Fundacji Zaczytani.org, każdy ma możliwość zabrania ze sobą ulubionej pozycji z Zaczytanej Biblioteki. W ten sposób można zachęcać nie tylko do czytania, ale też do dzielenia się książkami.
– Możliwość czytania dziecku to wielki dar. To też skarb, który należy pielęgnować. Emocjonalne wzmocnienie, budowanie relacji są w tej chwili kwestiami wielkiej wagi. Fundacja Zaczytani.org działa właśnie w tym kierunku, widzimy doskonałe rezultaty bajkoterapii prowadzonej z myślą o naszych pacjentach, a teraz „dokładamy” jeszcze Zaczytane Biblioteki. Bardzo za to dziękujemy – powiedziała dr Iwona Iwaniszyn-Popowicz, kierująca Oddziałem Pediatryczno-Alergologicznym w dąbrowskim ZCO.
Dodajmy, że Fundacja Zaczytani.org działa na rzecz zwiększania dostępu do literatury w placówkach medycznych, pomocowych, dobroczynnych, aktywnościowych. Dotąd udało się zebrać ponad dwa miliony książek, stworzyć 1468 Zaczytanych Bibliotek, a także przeszkolić ponad 600 bajkoedukatorów.
Może Cię zainteresować: