Metrorower: 7 tysięcy pojazdów i 924 stacji. System oficjalnie działa już w 31 gminach GZM. Także w miastach Zagłębia

W czwartek, 1 sierpnia, system Metroroweru oficjalnie został rozszerzony z 8 na 31 gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Do dyspozycji jest 7 tys. rowerów i 924 stacji, co oznacza, że jest trzecim największym tego typu systemem w Europie.

Metrorower Dabrowa Gornicza jpg


Przypomnijmy, że Metrorower – uruchomiony przez GZM i firmę Nextbike – zaczął funkcjonować na początku 2024 roku w 8 miastach z 276 stacjami i 1860 rowerami. Kolejne etapy wdrażania systemu na terenie GZM zaplanowane były na drugą połowę tego roku i na przyszły rok.

– Dzięki dobrej współpracy udało się je jednak znacznie przyspieszyć – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Pierwsze miesiące działania systemu i jego bardzo pozytywny odbiór pokazały, jak ważny był to projekt. Każdego dnia tysiące ludzi używa rowerów do codziennych podróży, jak pokazują statystyki, głównie w dojeździe do pracy czy szkoły. I o to właśnie chodziło! Sukcesywnie wdrażamy innowacyjne projekty ułatwiające życie naszym mieszkańcom. Łączymy nasz region, w sytuacjach w których granice miast tylko przeszkadzają, dajemy mieszkańcom narzędzia do ich przekraczania.

Większość użytkowników jest zadowolona

Wprawdzie w wielu miastach Metrorower działał już dobrych kilka dni przed jego oficjalnym uruchomieniem, ale od czwartku, 1 sierpnia, żółte metropolitalne rowery są dostępne nie tylko w Sosnowcu, ale także w Dąbrowie Górniczej, Będzinie czy Czeladzi, a także w innych miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Metrorower cieszy się sporą popularnością, co potwierdza Jakub Giza, pełnomocnik Nextbike GZM, powołując się na ankietę przeprowadzoną wśród użytkowników systemu.

– Ponad 90% ankietowanych ocenia jego funkcjonowanie pozytywnie, z czego 43% wystawiło mu ocenę bardzo dobrą. Warto zaznaczyć, że tylko 4% ankietowanych wskazało potrzebę ulepszenia systemu wsparcia technicznego – zaznacza Giza.

Metrorower do dojazdów

GZM przedstawiła dotychczasowe statystyki Metroroweru. Od 25 lutego mieszkańcy metropolii odbyli niemal 433 tys. podróży i łącznie spędzili w drodze ponad 12,9 mln minut, pokonując w tym czasie 1,68 mln kilometrów. Średni dzienny dystans podróży wyniósł 4 km, a najwięcej podróży trwało od 6 do 11 minut oraz w przedziale 20-24 minut. Średni czas pojedynczego przejazdu to 15 minut, co pokazuje, że Metrorower funkcjonuje przede wszystkim jako środek transportu o charakterze dojazdowym, a nie rekreacyjnym.

Co więcej, tylko 1 na 3 ankietowanych korzystało z Metroroweru w wolnym czasie w celu wycieczki rowerowej. Ponad 58% ankietowanych wykorzystuje go w codziennych podróżach, przede wszystkim w dojazdach do pracy lub szkoły (27,7%), do węzłów komunikacyjnych (16,9%), bądź do pobliskich lokali usługowych (13,9%).

Dodatkowe minuty bez opłat

Od 1 sierpnia – dzięki współpracy Nextbike i Benefit Systems – posiadacze kart MultiSport będą mogli korzystać z miejskich rowerów publicznych za darmo przez godzinę dziennie. – Aby skorzystać z tego benefitu, wystarczy odwiedzić stronę multisportbike.pl, podać numer aktywnej karty MultiSport, adres e-mail, numer telefonu i podstawowe dane osobowe. Po zakończeniu rejestracji użytkownik otrzyma sześciocyfrowy numer PIN, który umożliwi mu codzienne bezpłatne wypożyczenie roweru na 60 minut – wyjaśniają w GZM.

Dodajmy, że wszystkie rowery w systemie Metrorower to nowoczesne maszyny czwartej generacji z nadajnikami GPS, umożliwiające wypożyczanie i oddawanie na stacjach bez konieczności wpinania do stojaków. System pozwala na swobodne przemieszczanie się między gminami i pozostawienie roweru w innej miejscowości. Rowery mają te same barwy co autobusy, podkreślając ich rolę w zrównoważonym transporcie. Posiadacze biletów okresowych mogą korzystać z Metroroweru bez dodatkowych opłat przez 60 minut dziennie, integrując aplikację „Metrorower” z aplikacją „Transport GZM”.

Lista miast i miejscowości od 1 sierpnia objętych obszarem funkcjonowania systemu Metrorower:

  1. Katowice,
  2. Chorzów,
  3. Gliwice,
  4. Czeladź,
  5. Siemianowice Śląskie,
  6. Sosnowiec,
  7. Tychy,
  8. Zabrze,
  9. Będzin,
  10. Bieruń,
  11. Bytom,
  12. Chełm Śląski,
  13. Dąbrowa Górnicza,
  14. Gierałtowice,
  15. Knurów,
  16. Łaziska Górne,
  17. Mikołów,
  18. Mysłowice,
  19. Piekary Śląskie,
  20. Pyskowice,
  21. Radzionków,
  22. Ruda Śląska,
  23. Rudziniec,
  24. Siewierz,
  25. Sławków,
  26. Świerklaniec,
  27. Świętochłowice,
  28. Tarnowskie Góry,
  29. Wojkowice,
  30. Wyry,
  31. Zbrosławice.
Metrorower stacja Dabrowa Gornicza

Może Cię zainteresować:

W Dąbrowie Górniczej będzie 40 stacji Metroroweru. Oto ich lokalizacje

Autor: Redakcja

03/07/2024

Metrorower w Czeladzi

Może Cię zainteresować:

Metrorower w Czeladzi: na początek cztery stacje i 50 rowerów. System został już przetestowany. A co z rowerowymi drogami?

Autor: Redakcja

22/02/2024

Metrorower w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Metrorower w Sosnowcu już od 25 lutego! Z jakich stacji skorzystają mieszkańcy?

Autor: Urszula Ważna

18/02/2024