Sosnowiczanie złożyli w tym roku 128 wniosków w ramach Budżetu obywatelskiego, aż 80% wpłynęło drogą elektroniczną. Taka możliwość pojawiła się w mieście po raz pierwszy.
To coś zupełnie nowego. Dotychczas, aby zgłosić projekt, konieczna była wizyta w urzędzie czy też na poczcie, a także zbieranie podpisów wśród sąsiadów. W tym roku wszystkie formalności można było załatwić online – tłumaczy Piotr Pluta, kierownik Referatu Promocji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.
Najwięcej projektów rejonowych złożono na Środuli – 10, a w strefie ogólnomiejskiej aż 28. Teraz czas na weryfikację projektów. Sprawdzana będzie wycena, własność działek, zgodność z zapisami uchwał i planów. Następnie projekty zostaną poddane głosowaniu.
Zgłoszone pomysły
Na liście znalazły się remonty chodników, dróg czy nowe parkingi. W kilku miejscach padł pomysł na stworzenie wybiegów dla psów czy placów zabaw. Zgłoszono również budowę parku od juniora do seniora na AKS, skateparku w Klimontowie, ogrodu deszczowego przy tężni solankowej w Parku Sieleckim, stawu kąpielowego z wodnym placem zabaw u podnóża Górki Środulskiej, oraz pola do disc golfa.