Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na ,,Spacer pamięci". Uczestnicy odwiedzą ważne miejsca i oddadzą hołd ofiarom okupacji

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza mieszkańców miasta i okolic na ,,Spacer pamięci". To wydarzenia towarzyszące wystawie „Będzin w ogniu wojny - wystawa czasowa z katalogiem", którą od sierpnia można zwiedzać w Zamku Będzińskim.

Muzeum Zagłębia zaprasza na ,,Spacer pamięci"

,,Spacer pamięci" odbędzie się w najbliższą sobotę - 28 września. Zbiórka i rozpoczęcie o godzinie 11:00, pod bramą główną Pałacu Mieroszewskich w Będzinie. To wydarzenie towarzyszące wystawie ,,Będzin w ogniu wojny - wystawa czasowa z katalogiem", którą od sierpnia możemy zwiedzać w Zamku Będzińskim.

Wydarzenie jest związane z 85. rocznicą wybuchu II wojny światowej. To kolejna forma upamiętnienia ofiar okupacji Będzina przez hitlerowskie Niemcy. Podczas spaceru po miejscach pamięci, uczestnikom będą towarzyszyć harcerze, proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy ks. kan. Andrzej Stępień oraz kurator wystawy Małgorzata Hałasik. Uczestnicy otrzymają od organizatora znicze, aby złożyć hołd bohaterom.

- Harcerze będą zachęcali wszystkich uczestników do składania zniczy w wybranych będzińskich miejscach pamięci. Znicze zapewnia organizator. Po spacerze zapraszamy do odwiedzenia ekspozycji, którą omówi kuratorka wystawy i zapozna zwiedzających z bardzo ciekawymi artefaktami z okresu II wojny światowej - zaprasza Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Trasa ,,Spaceru pamięci"

  1. Zbiórka pod bramą główną Pałacu Mieroszewskich przy tablicy pamięci Edwarda Janasa, żołnierza Armii Krajowej ps. ,,Kali".
  2. Spacer przejściem podziemnym ulicami Zawale i Potockiego, pod tablicę poświęconą Tadeuszowi Kosibowiczowi, będzińskiemu lekarzowi.
  3. Przejście pod pomnik na Placu 3 Maja.
  4. Spacer na ulicę Sączewskiego 17, pod tablicę poświęconą zamordowanym w czasie okupacji niemieckiej mieszkańcom Będzina.
  5. Przemarsz ulicą Sączewskiego do Alei Kołłątaja. Wejście główną bramą na cmentarz i zwiedzanie grobów będzińskich bohaterów.
  6. Przejście z cmentarza na ulicę Plebańską 13, gdzie znajduje się budynek w którym hitlerowcy dokonali mordu na społeczności żydowskiej.
  7. Przejście w miejsce spalonej synagogi.
  8. Uczestnicy chcący obejrzeć wystawę „Będzin w ogniu wojny” udadzą się wraz z kuratorem na ekspozycję do zamku.
Zamek w bedzinie foto

Może Cię zainteresować:

,,Będzin w ogniu wojny". Muzeum Zagłębia zaprasza na nową wystawę w Zamku Będzińskim

Autor: Szymon Karpe

02/08/2024

Zamek bedzin jaroslaw lorenz 02

Może Cię zainteresować:

Zamek w Będzinie jest jak z nie tego świata. Przywołuje pamięć o dawnych dziejach grodu nad Czarną Przemszą

Autor: Redakcja

11/04/2024

Zamek w Będzinie

Może Cię zainteresować:

Zamek w Będzinie poleca się nie tylko przejezdnym. Sprawdź, co można robić w średniowiecznym zabytku

Autor: Redakcja

25/02/2023