Oddział Kliniczny Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego w Centrum Pediatrii w Sosnowcu został zmodernizowany. Szpital jest najważniejszym w woj. śląskim ośrodkiem, w którym dzieci i młodzież z problemami psychicznymi mogą znaleźć wsparcie. W ostatnim czasie z powodu pandemii wzrosła liczba młodych pacjentów.
Tym samym wzrosła liczba hospitalizacji na naszym oddziale psychiatrycznym. Równocześnie pandemia wymusiła wprowadzenie zmian organizacyjnych w funkcjonowaniu szpitala, m.in. czasowe zamykanie oddziałów z powodów epidemicznych czy ograniczenie do minimum bezpośrednich kontaktów hospitalizowanych dzieci z opiekunami. Dlatego w trosce o pacjentów i skuteczność terapii zdecydowaliśmy o modernizacji Oddziału Klinicznego Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego - mówi dr Andrzej Siwiec, Prezes Zarządu Centrum Pediatrii w Sosnowcu.
Rozwiązania w czasie pandemii
W ramach projektu wartego 2 163 013 zł wydzielono dwie sale chorych z pełnym węzłem sanitarnym oraz pokój dzienny przeznaczony do rozmów z lekarzem i terapeutą. Oddzielono je od reszty oddziału śluzą wewnętrzną. W ten sposób możliwe będzie skuteczne odseparowanie pacjentów oddziału z potwierdzeniem lub podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub inną chorobą zakaźną.
Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć sytuacji, z którą mieliśmy do czynienia w szczycie pandemii, kiedy to konieczność izolacji pacjentów z koronawirusem powodowała wyłączenia części oddziału i ograniczenia w pracy szpitala - wyjaśnia prezes Andrzej Siwiec.
W czasie pandemii w szpitalu wprowadzono ograniczenia m.in. bezpośrednich kontaktów hospitalizowanych dzieci z opiekunami, a także opiekunów z personelem terapeutycznym. Wobec tej sytuacji stworzono kabiny telefoniczne, w których pacjenci oddziału mogą rozmawiać z rodzicami czy opiekunami. Podniesiono również poziom bezpieczeństwa pacjentów w związku z tym powstały dodatkowe zabezpieczenia, a także rozbudowano system monitoringu oraz system kontroli dostępu. W trakcie realizacji inwestycji zaaranżowano wewnętrzny dziedziniec szpitala. Na patio pojawił się sprzęt do ćwiczeń.
Zajęcia na zewnętrznej siłowni będą ważną częścią terapii młodych ludzi, którzy często przebywają w szpitalu przez wiele tygodni. Ruch i aktywność są dla nich bardzo ważne. Są istotnym uzupełnieniem psychoterapii i farmakoterapii, pomagają utrzymać formę, prawidłową wagę, pozytywnie wpływają na przebieg całego procesu leczenia - podkreśla prof. Małgorzata Janas-Kozik.
Nowy sprzęt
W czasie inwestycji zakupiono również aparaturę medyczną do monitorowania pacjenta, a także wyposażenie zapobiegające rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. To m. in. fumigator, lampy bakteriobójcze i wirusobójcze, analizator do badań krwi, skanery naczyń, defibrylatory, pulsoksymetry oraz wózki dla niepełnosprawnych. Kupiono specjalistyczne kwestionariusze, testów i metod diagnostycznych.