"Gang Szczuraków - stop szczurom w kanalizacji miejskiej” to akcja organizowana przez Sosnowieckie Wodociągi. W 2018 roku kampania była odpowiedzią na zagrożenie rozwojem kolonii szczurów w sieciach kanalizacyjnych. W ramach akcji stworzono postaci anonimowe, które edukowały dzieci kilkunastu szkół i przedszkoli odnośnie życia gryzoni. Wyjaśniono również jak wielki problemem stanowi wyrzucanie odpadów do toalety.
Podczas wizyt w przedszkolach i szkołach wyjaśnialiśmy dzieciom, że wyrzucanie resztek jedzenia do toalety to błąd. Wychodzimy z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego celem pierwszej części projektu było przekonanie mieszkańców Sosnowca do zmiany nawyków, a tym samym zapobieganiu rozwoju „Gangu Szczurzaków”. Kto będzie lepszym ambasadorem niż dzieci? - wyjaśnia Paweł Kopczyński, prezes Sosnowieckich Wodociągów.
Spektakl oparty na prawdziwej historii
Kolejnym etapem akcji Sosnowieckich Wodociągów jest spektakl „Niezwykła przygoda psa Kropelki”. Edukacyjne przedstawienie ma skłonić najmłodszych do wyrobienia ekologicznych nawyków. Dla zainteresowania dzieci, scenariusz spektaklu opiera się na prawdziwej historii szczeniaka, który został wyłowiony w oczyszczalni ścieków. Przedstawienie powstało na potrzeby kampanii „Toaleta to nie śmietnik”. Producentem jest Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego, a wystawia je i współtworzy TEATRTRIP – podróże ze sceną Anna Bączek-Lieber. Artyści odwiedzą sosnowieckie przedszkola.
W naszym spektaklu główny bohater przeżywa wiele przygód i poznaje niezwykłe postaci. Zostaje uwięziony przez Królową Szczurzycę, stworzenie żywiące się pokarmami wyrzucanymi do kanalizacji. Poznaje również zabawnego i nieszczęśliwego Aligatora Augustyna, zwierzę również porzucone przez człowieka w kanałach, które pomaga Kropelce uwolnić się ze szczurzego więzienia. Szczeniak odbywa też niezwykłą rozmowę z tajemniczą Orzęską. Poznaje Papugę, która trafiła do kanałów w dosyć niezwykły sposób, a na koniec szczeniak zostaje uratowany przez pracownika wodociągów. On daje mu nowy dom i odbudowuje zaufanie do ludzi – opowiadają autorzy przedstawienia.