Nagroda teatralna Złote Maski w województwie śląskim co roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru jest przyznawana za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej. Historia Złotych Masek sięga 1967 roku, kiedy to nagradzały artystów teatru regionalne media oraz wojewodowie czterech województw: katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego. Województwo Śląskie przejęło pieczę nad konkursem w 1999 roku.
Złote Maski w różnych obliczach
Nagrody w 11 kategoriach przyznaje Zarząd Województwa Śląskiego na podstawie propozycji komisji złożonej z ekspertów w dziedzinie teatru. Oceniane są spektakle premierowe zrealizowane na terenie województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia roku poprzedzającego przyznanie nagrody.
Kategorie Złotych Masek:
- spektakl roku – nagroda dla instytucji,
- spektakl dla młodych widzów – nagroda dla instytucji,
- aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych,
- aktorstwo za rolę męską w spektaklach dramatycznych,
- aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych,
- aktorstwo za rolę wokalno-aktorską,
- aktorstwo za rolę drugoplanową,
- reżyseria,
- scenografia,
- choreografia/ruch sceniczny,
- nagroda specjalna.
Nominacje dla Zagłębia
Zagłębiowskie teatry w 54. edycji nagrody teatralnej Złote Maski w województwie śląskim otrzymały 8 nominacji w 7 kategoriach. W kategorii spektakl roku nominację otrzymał Teatr Zagłębia w Sosnowcu za „Komedię. Wujaszek Wania” Antona Czechowa w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego według dramaturgii i na podstawie tekstu opracowanego przez Huberta Sulimę. Sosnowiecki teatr mierzy się z Operą Śląską w Bytomiu.
Dwie nominacje kategorii spektakl dla młodych widzów otrzymał Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, za „Noniek” Marty Guśniowskiej w reżyserii Bernardy Anny Bieleni oraz „Złodziej czasu” Waldemara Wolańskiego w reżyserii autora. W tej grupie znalazł się również Teatr Rozrywki w Chorzowie.
Aleksander Blitek za rolę Michała Astrowa w spektaklu „Komedia. Wujaszek Wania” Antoniego Czechowa w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego według dramaturgii i na podstawie tekstu opracowanego przez Huberta Sulimę w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu znalazł się w grupie najlepszego aktorstwa za rolę męską w spektaklach dramatycznych. Za aktorstwo za role w teatrach lalkowych nominację otrzymał Jacek Mikołajczyk za role w spektaklach: „Złodziej czasu” Waldemara Wolańskiego w reżyserii autora oraz „Noniek” Marty Guśniowskiej w reżyserii Bernardy Anny Bieleni w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
Nominowany do Złotej Maski w kategorii aktorstwo za rolę drugoplanową został Wiesław Sławik za rolę Opy w spektaklu „Nikaj” Zbigniewa Rokity w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Teatr Zagłębia dostał także nominację w kategorii reżyseria. Ostatnią nominację dla Zagłębia w kategorii scenografia zdobył Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie za scenografię wykonaną przez Julię Skuratova do spektaklu „Noniek” Marty Guśniowskiej w reżyserii Bernardy Anny Bieleni.