Rewitalizacja terenu po dawnej fabryce Defum
Fabryka Pełna Życia to projekt rewitalizacji terenu po dawnej fabryce Defum, w rejonie ulicy Kościuszki 3 w Dąbrowie Górniczej. Od kilku lat miasto podejmuje działania w celu odzyskania tej części śródmieścia dla mieszkańców. W 2019 r. oddano do użytku odbudowany budynek dawnego warsztatu elektrycznego, w którym odbywają się m.in. spotkania, konferencje, szkolenia czy wystawy.
W 2020 r. wyburzono budynek dawnego biurowca i na nowo zaaranżowano otoczenie. Powstało piaszczyste boisko do siatkówki, stanęły punkty gastronomiczne, organizowane są koncerty, giełda staroci czy zloty food-trucków.
- Nasz potencjał został dostrzeżony i mamy wsparcie, by zmieniać przestrzeń po dawnej fabryce Defum w nowoczesne centrum miasta. Już widać, jak ta przestrzeń jest ważna dla mieszkańców, którzy chętnie spędzają tu czas. Chcemy ją rozwijać i budować nową tożsamość miasta - mówił Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.
Przetarg na wykonawcę I etapu prac
Miejsce starej fabryki ma zastąpić nowoczesny obiekt łączący industrialną tożsamość z ekologicznymi trendami. Właśnie ogłoszono przetarg na wybór wykonawcy I etapu modernizacji. Oferty można składać do 18 października. Wykonawca ma zostać wyłoniony jeszcze w tym roku, tak aby na początku 2025 r. rozpocząć prace. Na 2027 r. przewidziano odbiory i uzyskanie pozwoleń na użytkowanie.
Realizacja projektu „Fabryka Pełna Życia - centrum przemian, etap I” otrzyma dofinansowanie z Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji, które opiewa na ponad 78 mln zł. Całościowa wartość wynosi przeszło 95,1 mln zł. Autorem projektu i wizualizacji jest studio Analog.
Nowe centrum Dąbrowy Górniczej?
Funkcjonalnym centrum projektu będzie tzw. Zielony Rynek, wokół którego znajdą się zrewitalizowane przestrzenie publiczne. W ramach realizacji I etapu zaplanowano m.in. doprowadzenie do fabryki wszystkich sieci, budowę systemów gromadzenia i powtórnego wykorzystywania deszczówki, zielony pasaż, ogród deszczowy, budowę sceny plenerowej i nadanie nowych funkcji dawnej hali montażowej.
Po rewitalizacji będzie się ona składała z dwóch modułów (H8 i B7), stanowiących zamkniętą, dopełniającą się całość, w której przestrzeń poprzemysłowa połączy się z nowoczesną infrastrukturą konferencyjno-targowo-koncertowo-biurową. Dzięki temu, obiekt będzie dostosowany do nowych aktywności. Zapewni przy tym pełną dostępność dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych, co jest głównym wskazaniem projektowym dla całego centrum.
- Hala Tworzeń (bo taką nazwę będzie miał budowany obiekt) to wielofunkcyjna hala konferencyjno-targowo-koncertowa, która posłuży m.in. jako główne miejsce prezentacji dokonań Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej. Hala zostanie przykryta zielonym dachem i za pomocą szklanych wrót połączona z Zielonym Rynkiem Dąbrowy Górniczej, co sprawi, że w okresie letnim będzie przestrzenią półotwartą, idealną do organizacji koncertów i wydarzeń targowych - poinformował zespół prasowy dąbrowskiego magistratu.