Urząd Miasta zapowiedział dużą inwestycję. Ma w planach zorganizować 26 nowoczesnych pomieszczeń dla młodzieży uczącej się w Sosnowcu. Sale powstaną w Centach Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Efekt projektu mamy zobaczyć w 2026 roku. Wartość zadania wynosi aż 11 milionów złotych. Na ten cel udało się jednak pozyskać dofinansowanie. Dotacja z funduszy unijnych wynosi ponad 9 milionów złotych.
Pracownia diagnostyczno-zabiegowa, groomerska, a do tego... prosektorium
W sosnowieckich szkołach zajdą niemałe zmiany. Młodzież będzie mogła korzystać z nowych, częściowo zaskakujących pomieszczeń. Co pojawi się w Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska?
- Przebudujemy kilkanaście sal, w których powstaną trzy profesjonalne pracownie projektowania grafiki komputerowej i druku cyfrowego, stworzymy pięć pracowni logistyki, dwie pracownie elektryczne i jedną energetyczną oraz geodezyjną. Utworzymy również salę terapeutyczną, w której specjaliści będą wspomagać naukę, komunikację i zapewniać wsparcie pedagogiczno-psychologiczne dla uczniów z różnymi niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami – wylicza Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Inwestycja obejmie również Technikum nr 5 Samochodowo-Mechatroniczne. Modernizację przejdzie pracownia spawalnicza. Uczniowie skorzystają też z sali terapeutycznej. W tej placówce przeniesiony zostanie plac manewrowy.
– Mamy szkolny ośrodek szkolenia kierowców, mamy samochody i wykwalifikowaną kadrę. To nam pozwala na przygotowanie uczniów w ramach lekcji do przyszłego egzaminu – wyjaśnia Michał Waśniewski, wicedyrektor CKZiU przy ul. Kilińskiego.
Z kolei w Technikum nr 4 Transportowym pojawi się sala terapeutyczna. Natomiast przy CKZiU przy ul. Gen. S. Grota-Roweckiego powstanie zupełnie nowa hala. Pomieści się tam pracownia diagnostyczno-zabiegowa, groomerska, a także wspomniane prosektorium z salą zabiegową. Jak tłumaczy Urząd Miasta, korzystać z niego będą przyszli technicy weterynarii. Oprócz tego w budynku zaplanowano: pracownie technologii gastronomicznej, laboratorium tekstylno-odzieżowe, dwie pracownie konstrukcji i modelowania odzieży oraz przestrzeń dla pracowni multimedialnej.
– Stworzymy również strefę doświadczeń sensorycznych w tym pokój relaksacyjny, wyciszenia oraz pokój deprywacji sensorycznej. W ramach projektu wybudujemy windę dla osób z niepełnosprawnością, klatkę schodową z bezpośrednim dostępem do szatni oraz łazienki dla kobiet, mężczyzn oraz osób z niepełnosprawnością, dostępnych bezpośrednio z holu – tłumaczy Elżbieta Czernik, dyrektor CKZiU przy ul. Grota-Roweckiego.
Jako część inwestycji powstanie także centrum psychologiczno-pedagogiczne i studio fotograficzne wraz z zapleczem.
Może Cię zainteresować: