Od kwietnia można skorzystać z siedemnastu nowych przystanków komunikacji nocnej. Usługa funkcjonująca obecnie pod nazwą „Sosnowiecki transport na zlecenie” (STZ) objęła takie dzielnice jak Zagórze, Środula, Ostrowy Górnicze czy Maczki.
Proces wprowadzenia nowych przystanków rozpoczął się od zastąpienia nocnych kursów na linii nr 27 między centrum Sosnowca a pętlą w Kazimierzu Górniczym. Od grudnia 2022 roku rozwiązanie takie pojawiło się na trasie autobusu zastępczego na trasie linii nr 26 z Sosnowca do Mysłowic.
– Kurs można zamówić za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej na Google Play lub App Store. Usługa jest odpłatna. Koszt jednego kursu to 3 złote. Taka forma komunikacji nocnej funkcjonuje w godzinach od 23.00 do 5.00 – wyjaśnia Piotr Kłys, prezes zarządu Sosnowieckiej Sieci Szerokopasmowej Sp. z o.o., miejskiej spółki, która jest operatorem usługi.
Jak działa transport na zlecenie?
Pasażer, który zgłasza w aplikacji chęć przejazdu, otrzymuje informację za ile minut na wybranym przez niego przystanku pojawić może się bus. Płatność za przejazd odbywa się tylko w formie gotówkowej u kierowcy pojazdu. Wszystkie przydatne informacje można znaleźć na stronie stz.sosnowiec.pl.
Przystanki obsługiwane od 1 kwietnia nie są przypisane do konkretnych linii, więc w aplikacji można zamówić kurs bezpośrednio np. z Maczek na Środulę czy z Porąbki do Milowic. Każdy mieszkaniec sam może stworzyć linię w ramach bazy obsługiwanych przystanków. Oto lista przystanków:
- Zagórze Droga do Klimontowa,
- Zagórze Rondo Jana Pawła II,
- Zagórze Osiedle,
- Zagórze Centrum Przesiadkowe,
- Zagórze Mec,
- Zagórze Centrum,
- Zagórze Piękna,
- Zagórze Hala Sportowa,
- Środula Prusa,
- Kazimierz Górniczy Poczta,
- Kazimierz Górniczy Armii Krajowej,
- Ostrowy Górnicze Rondo,
- Ostrowy Górnicze Kolonia Feliks,
- Ostrowy Górnicze Kolonia Leśna,
- Maczki Krakowska,
- Maczki Kościuszki,
- Porąbka Zawodzie.