Nowoczesna fabryka komponentów elektroniki samochodowej powstanie w Czeladzi. Inwestorem jest przedsiębiorstwo z Tajwanu

W Czeladzi przy ulicy Gdańskiej powstanie nowoczesna fabryka komponentów elektroniki samochodowej. Obiekt dla tajwańskiego przedsiębiorstwa Compal Electronics, Inc. wybuduje firma Panattoni. Koszt inwestycji szacowany jest na około 14,5 miliona euro.

Compal Electronics, Inc. to przedsiębiorstwo z siedzibą w Tajpej, które zajmuje się produkcją elektroniki między innymi do laptopów i komputerów stacjonarnych, smartfonów, jak i do urządzeń IoT (Internet of Things), działających także w służbie zdrowia czy elektroniki dla branży samochodowej – to system inforozrywki, wyposażony w technologie GSM i GPS, Wi-Fi czy Bluetooth, umożliwiający bezdotykową obsługę.

W Czeladzi Compal Electronics, Inc. ma produkować zaawansowane moduły elektroniczne – takie jak ADAS, ECU czy moduły komunikacyjne 5G – właśnie na potrzeby branży automotive w Europie.

Kiedy uruchomienie pierwszej części fabryki?

Fabryka powstanie przy ulicy Gdańskiej, na terenie trzech działek zakupionych przez CGS Technology – polską spółkę zależną od Compal. Obiekt w pierwszym etapie będzie miał powierzchnię 7 650 mkw., z czego 3 000 mkw. będzie przeznaczone pod produkcję, 3 100 mkw. na magazyn, a 1 550 mkw. – na część biurową. Obiekt dla tajwańskiego przedsiębiorstwa wybuduje firma Panattoni.

Fabryka zostanie wyposażona w linie produkcyjne SMT (Surface Mount Technology, proces produkcyjny wykorzystywany przy montażu elementów elektronicznych bezpośrednio na płytce drukowanej), linie produkcyjne samochodowych modułów sterujących oraz kontrolę jakości. Cały proces produkcyjny będzie odbywał się w tzw. clean roomach z posadzką ESD, z kontrolowanymi warunkami temperatury, wilgotności i czystości powietrza, co jest kluczowe dla wytwarzania zaawansowanej elektroniki.

Uruchomienie pierwszej części fabryki ma nastąpić w maju przyszłego roku, natomiast osiągnięcie pełnej mocy produkcyjnej – związane z przewidywaną rozbudową obiektu – zaplanowane jest na lata 2028-2029.

Powstanie ponad trzysta miejsc pracy

Wiadomo już, że docelowo w nowej fabryce zatrudnienie znajdzie 328 osób, w tym 269 pracowników produkcyjnych oraz 59 biurowych.

Symboliczne wbicie łopaty pod nową inwestycję odbyło się 29 lipca. Koszt inwestycji oszacowano na około 14,5 miliona euro.

– Naszym celem jest dostarczanie doskonałych produktów i usług, jednocześnie przyczyniając się do rozwoju lokalnej gospodarki. Tworząc centra produkcyjne i serwisowe w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Wietnamie, Brazylii, a teraz także w Polsce, zapewniamy elastyczne i szybkie wsparcie dla naszych klientów na całym świecie – powiedział Arthur Wang, wiceprezyudent Compal.

Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z firmą Compal przy realizacji tak ambitnego projektu. Szyte na miarę, zaawansowane obiekty produkcyjne stały się już naszą specjalizacją – zaznaczył Marek Dobrzycki, dyrektor zarządzający w Panattoni.

„To szczególnie ważna inwestycja dla Polski”

Dodajmy, że wybór Czeladzi nie był oczywisty – rozważano także inne lokalizacje. Tajwańczycy wybrali Czeladź ze względu na dostępność wykwalifikowanej kadry, a także „strategiczne położenie umożliwiające efektywne dostawy dla europejskich producentów motoryzacyjnych”. W całym procesie firmie Compal doradzał Colliers – zarówno w aspektach biznesowych, jak i technicznych

– Zakupione w Czeladzi działki oferują doskonałą infrastrukturę oraz dogodny dostęp do głównych szlaków komunikacyjnych, co czyni ją idealnym miejscem dla nowoczesnych inwestycji przemysłowych. Niemniej jednak wyzwaniem jest zagwarantowanie w tak krótkim czasie wymaganej mocy przyłączeniowej w zakresie energii elektrycznej. Będzie się to wiązać z koniecznością wykonania niezbędnych przyłączy wraz z infrastrukturą przez firmę Compal i współpracy z dystrybutorem energii – podkreśla Jarosław Schulz, wicedyrektor w dziale doradztwa budowlanego firmy Colliers.

To szczególnie ważna inwestycja dla Polski. Pozyskiwanie inwestorów z Tajwanu, kraju będącego w ścisłej czołówce produkcji półprzewodników, daje potencjał do dalszego rozwoju innowacyjnych, polsko-tajwańskich projektów – podkreśla z kolei Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Osiedle na Hallera w Czeladzi

Może Cię zainteresować:

W Czeladzi powstaje komunalne osiedle. Kiedy znany będzie regulamin wynajmu mieszkań?

Autor: Redakcja

12/07/2024

Prace przy ulicy Kombatantów

Może Cię zainteresować:

W Czeladzi, przy Sądzie Rejonowym, będzie działał Wydział Ksiąg Wieczystych. „Już wkrótce czeladzianie nie będą musieli jeździć po wyciąg z Ksiąg Wieczystych do Będzina”

Autor: Redakcja

20/05/2024

Ulica Wiejska w Czeladzi

Może Cię zainteresować:

Trwa remont pierwszego odcinka ulicy Wiejskiej w Czeladzi. Obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu. Kiedy koniec prac?

Autor: Redakcja

26/07/2024