Przypomnijmy,
że mieszkańcy Błędowa, Łęki, Okradzionowa i Rud zaopatrywani
byli w wodę ze Stacji Uzdatniania Wody Łazy należącą do
Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.
– Niestety, w związku z zaprzestaniem odwadniania dawnych wyrobisk kopalni „Pomorzany”, w ostatnim czasie znacząco podniosło się zwierciadło wód podziemnych w tym rejonie, co wpłynęło na podwyższenie poziomu manganu i żelaza w wodzie, a tym samym jej mętność i barwę – podkreślają w Dąbrowskich Wodociągach.
Dąbrowskie
Wodociągi monitorują sytuację, wspólnie z Górnośląskim
Przedsiębiorstwem Wodociągów, od którego kupują wodę do
zaopatrzenia mieszkańców tej części miasta. Wcześniej próbowano
innych sposobów uzdatniania wody, które jednak – z związku ze
skalą zjawiska podnoszenia się poziomu wód podziemnych – na
dłuższą metę okazały się nieskuteczne.
Wprawdzie,
jak zaznaczają w Dąbrowskich Wodociągach, woda spełnia wszystkie
parametry sanitarne i została dopuszczona do użytku przez Sanepid,
to jednak jej barwa może zniechęcać mieszkańców do korzystania z
niej. I dlatego podjęto decyzję o budowie nowego wodociągu.
– Obecnie jesteśmy na etapie wyłaniania wykonawcy inwestycji, któremu zlecona zostanie budowa dwóch odcinków wodociągu. Łącznie to 5 km nowej instalacji, która zaopatrzy mieszkańców Błędowa, Łęki, Okradzionowa i Rud w wodę z zupełnie innego ujęcia niż dotychczas – informuje Marta Sroczyk, dyrektor ds. technicznych Dąbrowskich Wodociągów.
Wiadomo, że rozstrzygnięcie przetargu zaplanowane zostało na połowę września, natomiast wybrany wykonawca będzie miał 12 miesięcy na realizację inwestycji. Tymczasem do czasu uruchomienia nowej instalacji Dąbrowskie Wodociągi zwiększyły częstotliwość badań wody w rurociągach w tym rejonie. Ponadto na bieżąco wykonywane są płukania, dezynfekcja oraz czyszczenie hydropneumatyczne sieci wodociągowej. W przypadku pogorszenia jakości wody mieszkańcy mogą zgłaszać problemy do Centrum Dyspozytorskiego Dąbrowskich Wodociągów pod numerem telefonu 994.