Odnowiony dworzec PKP w Dąbrowie Górniczej znalazł się w finale konkursu Dworzec Roku

Stacja kolejowa w Dąbrowie Górniczej znalazła się w ścisłym finale tegorocznej edycji konkursu Dworzec Roku. Rywalizować będzie o ten tytuł z sześcioma innymi obiektami w Polsce. Dworce oceniać będzie teraz konkursowe jury, ale też internauci. Ci drudzy przyznają bowiem nagrodę publiczności.

Wygraliśmy trzy z siedmiu edycji konkursu. Ostatni raz dwa lata temu

Konkurs „Dworzec Roku” to wspólne przedsięwzięcie Fundacji „Pro Kolej” oraz Fundacji Grupy PKP. Patronem honorowym jest Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. Ma on na celu wyróżnienie najlepszych dworców kolejowych w Polsce, promowanie pozytywnych zmian w infrastrukturze kolejowej oraz dobrych praktyk w obsłudze podróżnych.

Tegoroczna edycja konkursu jest już siódmą. Co istotne, we wszystkich dotychczas edycjach nasz region miał swojego przedstawiciela w ścisłym finale (przed rokiem był to dworzec w Wiśle), a trzykrotnie obiekty z województwa śląskiego triumfowały w tej rywalizacji (w roku 2019 zwyciężył dworzec w Rudzie Śląskiej – Chebziu, w roku 2020 – w Goczałkowicach Zdroju, zaś w roku 2022 – w Cieszynie).

Dworzec przeszedł modernizację. Od roku znów cieszy podróżnych

Tym razem w gronie tych, które najbardziej wpadły w oko członkom jury znalazł się odnowiony dworzec w Dąbrowie Górniczej. Pochodzący z 1888 roku obiekt został w październiku zeszłego roku ponownie otwarty do użytkowania, po trwającej blisko dwa lata modernizacji. W jej trakcie renowację przeszła elewacja budynku, wstawiono nowe (stylizowane na wzór historycznych oryginałów) okna i kompleksowo odnowiono wnętrze. Wewnątrz obiektu znalazły się kasy biletowe, poczekalnia, toalety oraz powierzchnie biurowe, które od PKP wynajmuje miasto (do dworca przeniesiono Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości). Obok głównego budynku powstała letnia poczekalnia, gdzie znalazły się m.in. zadaszone miejsca na rowery.

W obiekcie zastosowano wiele prośrodowiskowych rozwiązań - do spłukiwania toalet służy woda magazynowana w podziemnych zbiornikach, do ogrzewania wykorzystywane są pompy ciepła, ponadto w budynku i jego otoczeniu zaprojektowano energooszczędne oświetlenie.

Przy okazji prac na dworcu przebudowano także układ drogowy w jego sąsiedztwie – powstały nowe odcinki dróg, ronda i dwa parkingi z 375 miejscami postojowymi w centrum przesiadkowym obok dworca. Inwestycja kosztowała ponad 274 mln zł, z czego ponad 100 mln zł wyłożyło miasto.

Głos ma jury, ale głos mają też internauci. Zatem do dzieła!

- Nasi audytorzy odwiedzili 17 lokalizacji. Sprawdzali estetykę, czystość i funkcjonalność. Przyglądali się charakterowi miejsca i otoczenia. Rozmawiali też z pracownikami i podróżnymi, którzy często sami podpowiadali pomysły na zagospodarowanie świeżo wyremontowanych obiektów – tak o weryfikacji nadesłanych zgłoszeń opowiada dr Jakub Majewski z Fundacji ProKolej.

Poza Dąbrową Górniczą w finale konkursy znalazły się jeszcze dworce w: Goleniowie, Koninie, Siedlcach, Wadowicach, Włocławsku i Zakopanem. Z tego grona Dworzec Roku 2024 wybierze jury – laureata poznamy 14 listopada podczas Kongresu Kolejowego w Warszawie. Wtedy też poznamy zwycięzcę rywalizacji o Nagrodę Publiczności – przyznają ją internauci głosujący na wybrany przez siebie dworzec na stronie internetowej www.dworzec-roku.pl.

Dworzec Dąbrowa Górnicza

Może Cię zainteresować:

Dworzec w Dąbrowie Górniczej po przebudowie znów jest otwarty dla podróżnych. Jak się zmienił? Zobaczcie zdjęcia

Autor: Grzegorz Lisiecki

04/10/2023

Dworzec w Cieszynie przed i po modernizacji

Może Cię zainteresować:

Dworcem Roku 2022 została stacja PKP w Cieszynie. Wygraliśmy ten konkurs po raz trzeci w ciągu 5 lat

Autor: Michał Wroński

18/11/2022

Katowice Stacja PKP

Może Cię zainteresować:

Przed nami całe lata rozkopanych Katowic. W imię czego mamy to znosić? No dobra, oto sześć powodów

Autor: Michał Wroński

30/08/2024