"Niechaj prowadzi nas gwiazda!"
6 stycznia przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana również Świętem Trzech Króli. Z tej okazji w całym kraju, a nawet poza jego granicami odbywają się kolorowe pochody, w których udział biorą oczywiście sami Mędrcy ze Wschodu razem ze swoją świtą, a także wszyscy chętni. Na trasie spotyka się kolejne postacie, śpiewa kolędy, a ostatecznie dociera do stajenki betlejemskiej. Impreza z pewnością spodoba się najmłodszym.
Tylko w zeszłym roku odbyło się 668 orszaków. Tym razem koordynatorzy przyjęli już kilkaset zgłoszeń. Hasło kolejnej edycji to: "Niechaj prowadzi nas gwiazda!".
- Motyw gwiazdy, komety i światła przewija się również w okrzykach trzech barwnych orszaków. "Gdy droga niełatwa – trzymamy się światła" – wołają wojownicy afrykańscy. "Komety promienie – wskazują zbawienie" – usłyszymy z ust orszaku Króla Azjatyckiego, a europejscy rycerze będą wykrzykiwać słowa: "Niebo dobrze radzi – Niech gwiazda prowadzi!" Okrzyki te przypominają nam, że w drodze do nieba potrzebujemy iść za światłem, potrzebujemy prowadzenia dobrych przewodników, dobrych kierowników duchowych, zachęcają, aby słuchać bożych natchnień i przezwyciężać trudności, które mogą się pojawić na naszej drodze - opowiadają twórcy scenariusza.
Pochód w Sosnowcu
W najbliższy piątek, 6 stycznia, uczestnicy korowodu pojawią się także w Sosnowcu. Orszak wyruszy z czterech parafii po Mszach świętych, które rozpoczną się o godzinach:
- Parafia Chrystusa Króla – 10:00
- Parafia św. Jacka – 10:00
- Parafia św. Floriana – 10:00
- Parafia Matki Bożej Różańcowej – 10:30
Pochody spotkają się o godzinie 11:30 na Placu Papieskim. Tam odbędzie się wspólne świętowanie. Trzej królowie złożą pokłon przy stajence, a goście będą mogli razem pokolędować. Przewidziano także program artystyczny. Przed publicznością wystąpią dzieci, a także Sosnowiecka Orkiestra Dęta. Wydarzenie zakończy tradycyjne zatańczenie poloneza.
- Orszak Trzech Króli reaktywuje dawne obyczaje z różnych terenów Polski; przypominając o ich bogactwie, różnorodności, niezwykłej urodzie i głębokim, symbolicznym znaczeniu. Przywracając te staropolskie zwyczaje zwracamy szczególną uwagę na to, że ich przeżywanie miało od zawsze aspekt nie tylko religijny, ale również więziotwórczy – społeczny: prorodzinny, wspólnotowy, integrujący, łączący ludzi - stwierdzają organizatorzy.