Na ulice miast powraca Orszak Trzech Króli. Tegoroczny przemarsz odbędzie się pod hasłem „Dzień dziś wesoły!” W tym roku orszak nie przejdzie przez Będzin oraz Czeladź.
Orszak wyruszy z czterech sosnowieckich parafii
W czwartek, 6 stycznia aż cztery parafie będą uczestniczyć w ulicznych jasełkach. Parafia Chrystusa Króla informowała o szczegółach na stronie internetowej.
- Dańdówka – parafia rzymsko-katolicka p.w. św. Jacka, msza o godz. 9:30,
- Zagórze – parafia św. Floriana, msza o godz. 10,
- Klimontów – parafia Chrystusa Króla, msza o godz. 10, udział w niej weźmie ks. biskup Grzegorz Kaszak,
- Zagórze – parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, msza o godz. 10.
O godzinie 11:30 uczestnicy orszaku spotkają się na placu Papieskim, gdzie będą mogli dołączyć się do wspólnego świętowania.
W tym roku zaplanowano inscenizację
W Zawierciu orszak wyruszy sprzed budynku Urzędu Miejskiego i będzie kierować się do kościoła Bożego Ciała.
„Orszak wyruszy 6 stycznia o godz. 11.20 sprzed Urzędu Miejskiego. Zaplanowano krótkie przywitanie uczestników i inscenizację. Następnie orszak przemaszeruje do kościoła Bożego Ciała – Sanktuarium Dzieciątka Jezus (ulicami Leśną, Sienkiewicza, Senatorską i Kijowską)” – czytamy w komunikacie UM w Zawierciu.
Nagrody za najpiękniejsze przebrania
II Strzemieszycki Orszak Trzech Króli wyruszy po mszy, która odbędzie się o godzinie 12, w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej. Podczas obchodów uczestnicy będą mogli wziąć udział we wspólnych śpiewach oraz tradycyjnych bożonarodzeniowych scenkach.
Jak informuje parafia, zostaną wręczone nagrody za najpiękniejsze tematyczne przebrania. Nie zabraknie także słodkości dla najmłodszych i poczęstunku dla wszystkich uczestników.
Skąd się wzięła tradycja Orszaku Trzech Króli?
W Polsce po raz pierwszy orszak został zorganizowany w 2009 roku w Warszawie. Wówczas szkoła „Żagle” prowadzona przez Stowarzyszenie „Sternik” wpadła na pomysł zaaranżowania ulicznych jasełek. Początkowo – w 2005 roku były one organizowane w postaci skromnych jasełek, na szkolnej scenie. Po upływie 3 lat coraz więcej dzieci przyłączało się do przedstawienia, co nie uszło uwadze mediów, które nagłośniły wydarzenie.
– O ile właściwa historia Orszaku Trzech Króli rozumianego jako uliczne jasełka, rozpoczęła się w roku 2009 i od tego momentu liczona jest jego pierwsza edycja, to szkolne jasełka przygotowywane przez uczniów „Żagli” – wystawiane najpierw na scenie szkolnej, a później teatralnej – mogą być traktowane jako „prahistoria” Orszaku – czytamy na stronie Fundacji Orszaku Trzech Króli.
Przez pierwsze dwa lata orszak odbywał się wyłącznie w Warszawie. Od 2011 roku w Polsce 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy. Dzięki tej decyzji pośrednio, wzrosło zainteresowanie wydarzeniem i w 2011 do akcji dołączyło 5 miast, a rok później były to już 24 miejscowości. Rekordowy wynik został zanotowany w 2020 roku, gdzie w orszaku wzięło udział około 1,3 mln osób. W tym roku Orszak Trzech Króli ma się odbyć w 668 miejscowościach.
Idea ulicznych jasełek przyjęła się również za granicą, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, USA, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie i Ekwadorze.
Od 2010 do 2012 papież Benedykt XVI pozdrawiał uczestników polskich orszaków. Papież Franciszek kontynuował tę tradycję.