W środowy wieczór, 19 marca 2025 roku, autostradą A4 poruszał się funkcjonariusz Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie w czasie wolnym od służby. Przejeżdżając nią przez teren Rudy Śląskiej, spostrzegł przed sobą samochód prowadzony przez kierowcę, którego zachowanie wzbudziło podejrzenia policjanta. Gdy samochód skręcił w kierunku MOP Ruda Śląska (miejsce obsługi podróżnych), policjant zjechał za nim.
Policjantem się jest także po służbie
Gdy Renault, który zainteresował policjanta, zatrzymał się na stacji paliw przy rudzkim MOP-ie, funkcjonariusz podszedł do niego i wyczuł od kierowcy woń alkoholu. Natychmiast wyciągnął kluczyki ze stacyjki pojazdu i wezwał patrol miejscowej drogówki.
Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze Wydziału Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej zbadali trzeźwość zatrzymanego kierowcy. Okazało się, że 47-letni Sosnowiczanin miał w wydychanym powietrzu ilość odpowiadającą 1,6 promila alkoholu we krwi. Rudzcy policjanci zatrzymali mu prawo jazdy i odwieźli do izby wytrzeźwień.
Konsekwencje prawne jazdy w stanie nietrzeźwości
Prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 3 lat, ale gdyby się okazało, że sprawca miał cofnięte uprawnienia właśnie za takie samo przestępstwo, wówczas groziłaby mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Przypominamy, że prowadzenie pojazdu, kiedy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila – czyli w stanie nietrzeźwości kierującego – mamy do czynienia z przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3.
Kierującemu zostaną zatrzymane uprawnienia do prowadzenia pojazdu na okres od 3 do 15 lat.
W przypadku gdy stężenie alkoholu we krwi kierującego przekracza 1,5 promila, a tak może wykazać w tym przypadku badanie krwi, zostanie odebrany mu pojazd lub wymierzona grzywna w wysokości wartości tego pojazdu, gdyby ten nie należał do niego.
„Pomimo licznych akcji i kampanii społecznych, nadal zdarzają się kierowcy, którzy prowadzą pojazd pod wpływem alkoholu. Pamiętajmy, że nietrzeźwy kierowca stanowi śmiertelne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych uczestników ruchu drogowego. W przypadku, jeśli kiedykolwiek zauważymy podejrzane zachowanie kierowcy na drodze, które może świadczyć o tym, że jest on pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych, powinniśmy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie Policję. Wybierzmy numer alarmowy 112. Podczas przekazywania informacji nie zapomnijmy określić miejsca, w którym się znajdujemy i opiszmy, jakie zachowania kierowcy wzbudzają nasz niepokój. Postarajmy się podać numer rejestracyjny, markę i kolor auta. Pamiętajmy, że to od nas wszystkich zależy wspólne bezpieczeństwo na drodze.” –
– czytamy w komunikacie rudzkiej Policji.
Pomóż nam stworzyć najlepszy portal dla Zagłębia Dąbrowskiego. Weź udział w krótkiej ankiecie – odpowiedz na pytania. Z góry dziękujemy!