Jak informuje Zagłębiowskie Centrum Onkologii, najwięcej operacji wykonywanych jest u pacjentek z rakiem piersi i pacjentów z rakiem jelita grubego, ale także u osób z nowotworami wątroby, trzustki, żołądka, których coraz więcej trafia do ZCO.
– Wykonujemy też operacje u pacjentów ze zdiagnozowanym czerniakiem. Jest możliwość wykonywania procedury węzła wartowniczego wraz z późniejszą ewentualną limfadenektomią czyli wycięciem węzłów chłonnych – podkreśla dr Janusz Sznajder.
Jak podkreślają w ZCO, w szpitalu istotna jest kompleksowość i ciągłość opieki: zoperowany pacjent może bowiem liczyć na pomoc medyczną również w ramach onkologii klinicznej, radioterapii czy chemioterapii.
ZCO wspiera ponadto kształcenie kolejnych specjalistów.
– Staramy się dzielić naszą wiedzą, doświadczeniem i wszystkim tym, co sami wypracowaliśmy w systemie opieki nad pacjentem onkologicznym. Naszą dumą są programy wsparcia, które realizujemy z partnerami społecznymi: wolontariuszkami szyjącymi woreczki na dreny i serduszka dla pacjentów, Fundacją Oko w Oko z Rakiem, a teraz także z Fundacją Rak'n'Roll. Wygraj Życie – dodaje szef dąbrowskiej chirurgii onkologicznej.